FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Hose Adapter |
| Compatible Pipe Size | 1/2" |
| Crimpable | No |
| Fitting Material | Carbon Steel |
| Fitting Movement | Rigid |
| Fitting Shape | Straight |
| For Hose Type | Hydraulic |
| For Pipe Size | 1/2" |
| Hose Fitting A Connection Type | Metric |
| Hose Fitting A Gender | Female |
| Hose Fitting A Size | 1/2" |
| Hose Fitting A Type | Metric |
| Hose Fitting B Gender | Male |
| Hose Fitting B Size | 14 mm |
| Includes O-ring | No |
| Length | 1 17/25" |
| Material Grade | Grade 12L14, Grade 12L15 |
| Max. Working Pressure @ 70 Deg. F | 3000 psi |
| Overall Length | 1.68" |
| Thread Size | 1/2"-14 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 2.57 |
| Ship length (cm) | 3.2 |
| Ship width (cm) | 2.39 |
| Country of Origin | CA |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| 9325-06-18X1.5 | 9325-06-18X1.5 | €69.96 | |
| 9325-08-22X1.5 | 9325-08-22X1.5 | €64.34 | |
| 9325-04X14X1.5 | 9325-04X14X1.5 | €58.68 | |
| 9325-02-10X1.0 | 9325-02-10X1.0 | €52.61 | |
| 9325-02-10X1.5 | 9325-02-10X1.5 | €47.08 | |
| 9325-02-12X1.5 | 9325-02-12X1.5 | €67.15 | |
| 9325-12-26X1.5 | 9325-12-26X1.5 | €100.61 |
Explore Products
- OSBORN 6713045000
- OSBORN 5218001100
- GRAINGER 18F1.25X6-6 Carbon Steel Rectangular Bar, 1.25 Inch Thick-0.004 In, 6 Inch X 6 Inch Size
- SMC VALVES KV-Y35-99 Fitting
- BOSTON GEAR E00136 Speed Reducer
- SEALMASTER USFC5000AE-308 Spherical Roller Bearing, 3-1/2 Inch Bore, 4-Bolt Piloted Flange Mount
- APPROVED VENDOR M51260.030.0004 Socket Set Screw, M3x0.5 Thread Size, Plain, 4 mm Lg., 1.5 mm Drive Size, Cup
- KEO 53522-TiN Countersink 0 Flutes 90 Degree 1/2 Cobalt Tin
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Anchor Bolts
- Digital Pressure and Vacuum Gauges
- Blank Tags
- Tea Cup Pipe Carriers
- Shaft Grease Seals
- ANSELL 11-531 Hyflex Lightweight Cut Resistant Industrial Gloves
- SALISBURY Class 00 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Blue
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Gray
- MUELLER INDUSTRIES 103MDT Silent Check Valves
- EAZYPOWER Oscillating Metal Blade
- PARLEC 75MC Series, Bushing Power Milling
- WHITE-RODGERS Universal Ignition Controls
- LINN GEAR Double 120 Series Strand Sprockets
- MERSEN FERRAZ 9F61 EK-1 Indoor Fuse Supports
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ADAPT-ALL 9325-08-14X1.5 Hydraulic Hose Adapter, 1/2 x 14 mm Fitting Size, Female x Male, Metric x NPT, Rigid
€46.52 /unit

