FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Hose Adapter |
| Compatible Pipe Size | 1/8" |
| Crimpable | No |
| Fitting Material | Carbon Steel |
| Fitting Movement | Rigid |
| Fitting Shape | Straight |
| For Hose Type | Hydraulic |
| For Pipe Size | 1/8" |
| Hose Fitting A Connection Type | NPT |
| Hose Fitting A Gender | Female |
| Hose Fitting A Size | 1/8" |
| Hose Fitting A Type | Metric |
| Hose Fitting B Connection Type | Metric |
| Hose Fitting B Gender | Male |
| Hose Fitting B Size | 10 mm |
| Includes O-ring | No |
| Length | 1.21" |
| Material Grade | Grade 12L14, Grade 12L15 |
| Max. Working Pressure @ 70 F | 5000 psi |
| Overall Length | 1.21" |
| Thread Size | 1/8"-27 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.57 |
| Ship length (cm) | 3.2 |
| Ship width (cm) | 1.4 |
| Country of Origin | CA |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| 9325-08-14X1.5 | 9325-08-14X1.5 | €46.52 | |
| 9325-06-18X1.5 | 9325-06-18X1.5 | €69.96 | |
| 9325-08-22X1.5 | 9325-08-22X1.5 | €64.34 | |
| 9325-04X14X1.5 | 9325-04X14X1.5 | €58.68 | |
| 9325-02-10X1.0 | 9325-02-10X1.0 | €52.61 | |
| 9325-02-12X1.5 | 9325-02-12X1.5 | €67.15 | |
| 9325-12-26X1.5 | 9325-12-26X1.5 | €100.61 |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC CMLEDA102G5BHF Led Light Fixture, Pendant Mounting, 100W, 3/4 Inch Hub Size
- OSG 52301009 Exchangeable Milling Head
- PROCON 111A015F11BB Rotary Vane Pump, Brass, 15 GPH, EPDM/Nitrile, Standard-Non External Adjust
- B & P MANUFACTURING 3648-8T Pallet Dolly, Aluminium, 6000 Lbs, 8 Roller, 36 x 48 Inch Size
- GRAINGER MA-39053 Adjustable Handle, Teardrop, Zinc, 12 mm Hole Thread Size, Black
- SPEARS VALVES 475-030BC Wye, Socket, 150 PSI, 3 Size, PVC
- KIPP K0695.07161 Bolt, M30x1.5 Thread Size, SS, Bright Uncoated, 34mm Min. Bolt Ht., 17.5mm Center Hole Dia.
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Float Switches
- Intake Filters and Silencers
- Deadbolt Locks
- PTFE Hose Assemblies
- Air Knives
- AKRO-MILS 30284 Akrobins Super Size Bins
- BOLLE SAFETY Override Safety Glasses
- RINGERS GLOVES R-267 Heavy Duty Oil Resistant Impact Gloves
- TEMPCO Hi-Density Cartridge Immersion Heaters
- COOPER B-LINE B558 Series Four Hole Corner Angles
- CEMENTEX USA Coverall Backpack Kits, 12 Cal.
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL Hansen 5000 Series Quick Coupler Sockets
- 80/20 25 Series 25-2525 Four Open T-Slotted Profile Extrusions
- ARO Diaphragm Pumps, 5.3 Gpm
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ADAPT-ALL 9325-02-10X1.5 Hydraulic Hose Adapter, 1/8 Inch x 10 mm Fitting Size, Female x Male, Metric x NPT, Rigid
€47.08 /unit

