ACME ELECTRIC AA56501120 Commercial Transformer, Toroid, 120/120V, 650VA
5.4A
This product can only be shipped in multiples of 3Request a Quote
| Item | Transformer |
| Frequency | 60 Hz |
| Height | 2 4/5" |
| Length | 11.385" |
| Material | Cast Iron |
| Outside Dia. | 5 2/5" |
| Primary Voltage | 120V |
| Product Datasheet | acme-electric-aa56501120.pdf |
| Secondary Amps | 5.4A |
| Secondary Voltage | 120V |
| Shaft Type | Straight |
| Speed | 615 RPM |
| Torque | 735 N-m |
| Width | 5.78" |