ACME ELECTRIC AA52402117 Commercial Transformer, Toroid, 240VA
1A
This product can only be shipped in multiples of 4Request a Quote
| Item | Transformer |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 2.1" |
| Length | 13.67" |
| Material | Cast Iron |
| Outside Dia. | 4 1/2" |
| Primary Voltage | 117/234V |
| Product Datasheet | acme-electric-aa52402117.pdf |
| Secondary Amps | 1A |
| Secondary Voltage | 117V |
| Shaft Type | Taper |
| Speed | 307 RPM |
| Torque | 1445 N-m |
| Width | 5 4/5" |
Product Details:
- 117/234V Primary Voltage, 2 X 117V Secondary Voltage