WINSMITH E20XSFM3X230FT Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,353.74 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Flange Mount Hollow Output |
| Bore Size | 1.4375" |
| Center Distance | 2" |
| Centre Distance | 2" |
| Input Style | Non Motorized |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Driven Machine Right |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | output type | motor frame size | mounting type | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E20MWSS 5:1 56C/140TC | SE Encore Series | 51 | CW/CCW | 3 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 10:1 56C/140TC | SE Encore Series | 101 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 |
Explore Products
- TB WOODS 5V555 Narrow V-Belt Sheave, Cast Iron, 5V Type Belt, 5.5 inch Datum Dia.
- MICRO 100 BBL-3601500 Boring Bar, 1.5 Inch Max. Bore Depth, 0.1725 Inch Centerline Offset, 0.36 Inch Head Width
- KINGSTON VALVES 305B-5-2 Balanced Valve, 3/4 Inch Size, with Pull Lever
- SIEMENS 52SC6CVA1 Non-Illuminated Selector Switch, 30 mm Size, 3 Position, Momentary/Maintained/Momentary
- EATON XTCF045C10AD Iec Contactor, Full Voltage, Non-Reversing, 120 VDC V Coil, 45A, 1No Contact, 4P
- OSG 17524411 Extra Long Drill Bit, 27/64 Inch Drill Bit, 27/64 Inch Shank Dia.
- MARATHON MR50245 Electric Water Heater, 240VAC, 50 Gal, 4, 500 W, Single Phase, 62.8 Inch Height, 21 Gph
- AIGNEP 50105N-6-1/8 Swivel Elbow, 6mm Tube x 1/8 Inch Female
Explore More
- KEYSHAFT
- Motor Mounting Brackets
- Parking Curbs and Speed Bumps
- Key Blanks
- Faceshield Headgear
- Disc Padlocks
- DWYER INSTRUMENTS GBT Series Glow-in-the-Dark Bimetal Thermometers
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Polyurethane, Palm Dipped, Black
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottles, Wide Mouth, LDPE, 250 ml Capacity
- HOFFMAN L Shaped Tubing
- CEMENTEX USA Breaker Bars
- GRAINGER Neoprene EPDM SBR Petroleum, Chemical, And Weather Resistant Foam
- CALDWELL 80H Series Coil Hooks With Pivoting Wedges
- TARPS NOW Green Canvas Tarps, Waterproof
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E20XSFM3X230FT Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
€2,353.74 /unit

