WINSMITH E20MWSS 40:1 56C Speed Reducer C-face 56c 40 1
Get it by Tuesday, Apr 14
5.00% off
€1,325.69 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Base To Center | 2.13" |
| Base To Shaft Center | 2.13" |
| Bore Dia. | 5/8" |
| Centre Distance | 2" |
| Dimension | 0.63" |
| Dimension A | 2.38" |
| Dimension B | 5 1/4" |
| Dimension C | 2" |
| Dimension D | 4.13" |
| Dimension F | 2.19" |
| Dimension L | 3 11/25" |
| Dimension M | 4.06" |
| Duty | Washdown |
| Finish | Epoxy Coat |
| Frame | 56C |
| Gear Ratio | 401 |
| Housing Material Finish | Epoxy Coating System |
| Input Connection Type | C-Face |
| Input Rpm | 1725 RPM |
| Input Shaft Diameter | 5/8" |
| Lubrication | Mobil Glygoyle 460 |
| Max. Input Hp | 1/2 hp |
| Max. Output Torque | 585 in.-lb. |
| Maximum Input Horsepower | 0.5 hp |
| Maximum Input Speed | 1725 RPM |
| Maximum Output Speed | 43 RPM |
| Maximum Output Torque | 585 lbs.-in. |
| Motor Frame Designation | 56C |
| Mounting Orientation | Any Angle |
| Mounting Type | Universal |
| Nominal Output Rpm | 43 RPM |
| Number Of Stages | 1 |
| Output Shaft Dia. | 1 7/16" |
| Output Shaft Height | 2 1/8" |
| Output Shaft Length | 2 1/8" |
| Output Shaft Type | Hollow |
| Overhung Load | 1345 lbs. |
| Overhung Load Capacity | 1345 lbs.-ft. |
| Rotation | CW/CCW |
| Seal Material | Fluroelastomer |
| Series | SE Encore Series |
| Shaft Orientation | Right Angle |
| Solid/hollow Output Shaft | Hollow |
| Speed Reducer Type | C Face |
| Worm Center Distance | 2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 27.45 |
| Ship height (cm) | 25.15 |
| Ship length (cm) | 27.94 |
| Ship width (cm) | 24.64 |
| HS code | 8483905000 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | output type | motor frame size | mounting type | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E20MWSS 5:1 56C/140TC | SE Encore Series | 51 | CW/CCW | 3 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 10:1 56C/140TC | SE Encore Series | 101 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 1.25 Inch Dia Bore | SE Encore Series | - | - | - | - | - | - | - | €207.59 |
Explore Products
- AETNA BEARING EP0100-BC Radial Cartridge Bearing
- DEKKER VACUUM TECHNOLOGIES, INC. DV0550D-KA3 Liquid Ring Vacuum Pump, 550 Free Air CFM, 40 HP, 230/460 VAC
- MARTIN SPROCKET 4 C 50 SD Sheave, QD Bushing, 5.4 Inch Outside Dia., 4 Groove, 5 Inch Pitch Dia., Cast Iron
- PEER CHAIN 20157 Connecting Link Pin
- OSG 1635006754 Thread Forming Tap, M6x0.75 Thread Size, 10 mm Thread Lg, TiCN, D4 / 6H, Semi-Bottoming
- APOLLO VALVES 7510535 Bronze 2 Pcs Standard Port Locking Ball Valve with PTFE Trim 1 Inch Size, 2 x FNPT
- ZURN 1-975XL2U Reduced Pressure Principle Backflow Preventer, 1 Inch Size
- GEARENCH ZUV35:0.688
Explore More
- KEYSHAFT
- Film Tape
- Nonelectrical Properties Data Loggers
- Santoprene Tubing
- Filter Heads
- Knurled Knobs
- IRONCLAD Cowboy Genuine Leather Gloves
- MCR SAFETY RT1 Series Foam Lined Safety Glasses
- ANVIL AS821 Series 8-Hole Double Angle Connectors
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Media Bottles
- SOUTHWIRE COMPANY Hex Nut Driver
- PALMGREN Vertical Toolroom Saws
- ANSELL 11-920 Hyflex Blue Nitrile Coated Gloves
- STARRETT Bi-Metal Reciprocating Blades
- TEKTON 12-Point Sockets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E20MWSS 40:1 56C Speed Reducer C-face 56c 40 1
€1,395.46 /unit
