FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Combination Wrench |
| Box End Style | Spline |
| Box End Type | Twelve Point Box End |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Finish | Chrome |
| Grip Style | Plain |
| Handle Color | Silver |
| Handle Type | One Piece |
| Head Movement | Fixed |
| Head Offset Angle | 0° |
| Head Size | 13 mm |
| Head Thickness | 5/16" |
| Head Type | Standard |
| Insulated | No |
| Material | Alloy Steel |
| Measurement Type | Metric |
| Non Sparking | No |
| Non-magnetic | No |
| Non-sparking | No |
| Number Of Points | 12 |
| Opening Type | Rounded |
| Overall Length | 8 5/8" |
| Ratcheting | Yes |
| Reversible | No |
| Sae Or Metric | Metric |
| Tether Style | Tether Capable |
| Wrench Length Style | Extra Long |
| Wrench Material | Alloy Steel |
| Wrench Product Grouping | Wrenches |
| Wrench Shape | Straight |
| Wrench Style | Extra Long |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.14 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.91 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Head Type | Finish | Overall Length | Opening Type | Measurement Type | Head Size | Wrench Length Style | Tether Style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1EYF4 | Offset | Satin | 18 1/2" | Rounded | SAE | 1 3/8" | Standard | Tether Capable | €62.64 | |
![]() |
1EYF5 | Offset | Satin | 19 1/2" | Rounded | SAE | 1 7/16" | Standard | Tether Capable | €75.81 | |
![]() |
1EYF6 | Offset | Satin | 19 1/2" | Rounded | SAE | 1 1/2" | Standard | Tether Capable | €77.22 | |
![]() |
1EYF7 | Offset | Satin | 21 1/4" | Rounded | SAE | 1 5/8" | Standard | Tether Capable | €96.54 | |
![]() |
1EYG4 | Offset | Satin | 26 1/4" | Rounded | SAE | 2 1/16" | Standard | Tether Capable | €139.34 | |
![]() |
1EYH1 | Offset | Black Oxide | 6" | Rounded | SAE | 3/8" | Standard | Tether Capable | €7.24 | |
![]() |
1EYH2 | Offset | Black Oxide | 6 5/8" | Rounded | SAE | 7/16" | Standard | Tether Capable | €8.42 |
Explore Products
- EATON SVX050A1-4A1N1B5C4 Adjustable Frequency Drive, 50HP, 380-500V, No Brake Chopper, 3 RO, LonWorks, FR7
- OSG 906-5000-60 Oval Bur SE, Oval, SE-5, Single Cut, 12 x 22 mm Head, 6 mm Shank
- GRAINGER ZUSAH1.5X2.5 O-Ring, 2.5 mm Inside Dia, 5.5 mm Outside Dia, 5.5 mm Actual Outside Dia
- GRAINGER 213-001016 Square End Mill, Center Cutting, 2 Flutes, 3/16 Inch Milling Dia, 3/4 Inch Length Of Cut
- DYNABRADE 11421 Idler Arm Assembly
- LCN 9550-3454 RH Motor Gear Box, Aluminum, Silver, Right Hand
- JET TOOLS JT9-60-2060 Abrasive, 60 Grit, 22 To 44 Fit Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Hose
- Range Hoods
- Number Tags
- Impact Bits
- Door Sweeps
- CONDOR Chainmail Cut Resistant Gloves
- IRONCLAD Super Duty Abrasion Impact Gloves
- CAIMAN Unlined Lean-On Patch TIG Welding Gloves
- NIROFLEX USA Niroflex2000 Cut Resistant Gloves, 6 Inch Extended Cuff
- FACOM 46 VSE Series Insulated Open End Wrenches, 1000 Volt
- EATON CBV1-12 Series Motion Control Valves
- GROHE Kits
- DORMONT BPQ2S Series Blue Hose Gas Connectors
- WATTS CSM 61 T Series Balancing Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 54PN94 Combination Wrench, Alloy Steel, 13 mm Head Size, 8 5/8 Inch Overall Length, Rounded
€23.21 /unit





