FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Ratcheting Combination Wrench |
| Box End Style | Spline |
| Box End Type | Twelve Point Box End |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Finish | Chrome |
| Flexible Head | No |
| Grip Style | Plain |
| Handle Color | Silver |
| Handle Type | One Piece |
| Head Angle | 0° |
| Head Movement | Fixed |
| Head Offset Angle | 0° |
| Head Size | 12mm |
| Head Size | 12 mm |
| Head Thickness | 5/16" |
| Head Type | Standard |
| Insulated | No |
| Material | Alloy Steel |
| Measurement Type | Metric |
| Min. Arc Swing | 5° |
| Non-magnetic | No |
| Non-sparking | No |
| Number Of Geared Teeth | 72 |
| Number Of Points | 12 |
| Offset | 0° |
| Opening Type | Rounded |
| Overall Length | 8 1/8" |
| Ratcheting | Yes |
| Reversible | Yes |
| Reversing | Yes |
| Sae Or Metric | Metric |
| Tether Capable | Standard Tool |
| Tether Style | Tether Capable |
| Wrench Length Style | Extra Long |
| Wrench Material | Alloy Steel |
| Wrench Product Grouping | Wrenches |
| Wrench Shape | Twist |
| Wrench Style | Twist Handle |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.13 |
| Ship height (cm) | 5.59 |
| Ship length (cm) | 32 |
| Ship width (cm) | 16.76 |
| HS code | 8204110030 |
| Country of Origin | CN |
Explore Products
- 3M 7000132703 80610881171 / 49538 / 1205-1/2"X36YD Insulating Electrical Tape, 1205, Polyimide, 1/2 Inch x 108 Ft., Amber, Amber
- STEARNS BRAKES 108101202096 Crane Duty-Dbl C Face6
- ADAPT-ALL 5178S-25-25-16 Tee, Male S25 DIN Tube x Male S25 DIN Tube x Male 1 Inch ORB, Carb. Steel, Heavy Duty
- TITAN FASTENERS DVA66020
- GRAINGER 1404_24_0 Brass Rectangular Bar, 360, 1/2 Inch X 24 Inch Nominal Size, 0.25 Inch Thick
- EATON SVX150A1-4A1N1B2B5C2 Adjustable Frequency Drive, 150HP, 3 RO, NEMA Type 1, Modbus, No Brake Chopper, FR9
- REGAL 027521AS25 Hand Tap, M20 x 2.5 Size, 4 Flutes, Plug, +.127mm With Tin Coating
- ARLINGTON INDUSTRIES 902 Snap-In Blank, 1.48 x 1.48 Inch Size, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Temperature Controllers
- Fire Hose and Hydrant Valves
- Supply and Intake Fans
- Manual Lifting Magnets
- Fork Covers
- DWYER INSTRUMENTS STC Series Pipe-Mount Bimetal Surface Thermometers
- PLAST-O-MATIC PRH Series Thermoplastic Pressure Regulators
- CONDOR Standard Work Gloves
- KRYTOX FPG 028 Series Type IV Aerospace Grease
- MUELLER INDUSTRIES 11BC Iron Body Y Strainers
- ANVIL Extra Heavy Black Bull Plugs
- GRAINGER Flange Gaskets
- HEXARMOR Safety Glases
- OHAUS Shakers
- SPEC Standard Compression Springs, Stainless Steel, 0.172 Inch Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 4NZL8 Combination Wrench, Alloy Steel, Chrome, 12 mm Head Size, 8 1/8 Inch Overall Length, Std
€61.58 /unit
