FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Moil Point Chisel |
| Chisel Collar Shape | Oval |
| Chisel Collar Type | Oval |
| Chisel Shank Size | 17/25" |
| Chisel Shank Type | Round |
| Collar Type | Oval |
| Compatible With | Chipping Hammers |
| Compatible With Manufacturer Part Number | ACL-009 |
| Compatible With Product Type | Chipping Hammers |
| Cutting Application | Surface Removal |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drill Bit Point Type | Moil Point |
| Drill Bit Size | 21/32" |
| For Tool Type | Rotary Hammer |
| Material | Steel |
| Material Grade | Grade 42 Crmo |
| Non-sparking | No |
| Overall Length | 9" |
| Point Type | Bull Point |
| Primary Material Application | Concrete, Masonry |
| Shank Design | Round |
| Shank Dia. | 21/32" |
| Shank Length | 2 3/8" |
| Shank Shape | Round |
| Shank Size | 17/25" |
| Shank Type | Straight |
| System Of Measurement | Fractional Inch |
| Tool Overall Length | 9" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.47 |
| Ship height (cm) | 2.29 |
| Ship length (cm) | 5.08 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
| HS code | 8207906000 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Overall Length | Cutting Application | Collar Type | Shank Shape | For Tool Type | Shank Design | Shank Size | Shank Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
4MGY5 | 9" | Digging | Oval | Hex | Rotary Hammer | Hex | 0.58" | 1 3/4" | €20.99 | |
![]() |
4MGY6 | 12" | Digging | Oval | Hex | Rotary Hammer | Hex | - | - | €25.74 | |
![]() |
4MGZ5 | 12" | Surface Removal | Oval | Round | Rotary Hammer | Round | 17/25" | - | €22.78 | |
![]() |
4MGZ6 | 12" | Digging | Round | Round | Rotary Hammer | Round | 17/25" | - | €27.97 | |
![]() |
4MHC6 | 18 1/4" | Digging | Round | Round | Rotary Hammer | Hex | 7/8" | 3 1/4" | €33.25 | |
![]() |
4MHC8 | 19 3/4" | Digging | Round | Hex | Pavement Breaker | Hex | 1" | 4 1/4" | €38.02 | |
![]() |
4MHD1 | 20 7/8" | Digging | Round | Hex | Pavement Breaker | Hex | 1 1/8" | 6" | €34.44 |
Explore Products
- PASS AND SEYMOUR CG10045875 Cord Grip, 1 Inch Size, 45 Degree, 0.75 to 0.87 Inch Outer Dia., Aluminium
- SMC VALVES CDQSWB12-10DCM Compact Cylinder, 12 mm Size, Double Rod Auto Switcher
- PLAST-O-MATIC VBM075EP-CP Vacuum Breaker, EPDM Seal, CPVC, 3/4 Inch Size
- GATES 4175-0873 Coolant Hose, 2 1/8X50 Ft.
- BROWNING 2454908 AX89 V-Belt, Notched, 98% Efficient, EPDM, Cogged, 91.2 in OAL, 250 Deg F Temp Range, AX Section Size
- BATTERY DOCTOR 80052 Paired Primary Wired Spool, 14 Awg, 500 Feet Length, Red/Black
- WALTER TOOLS A6181AML-2.75 Micro Drill Bit, 2.75 mm Drill Bit Size, 17/32 Inch Flute Length, 3 mm Shank Dia
- BEHRINGER SYSTEMS UT41050-PP BEHRINGER PIPE SYSTEMS UT41050-PP
Explore More
- KEYSHAFT
- Duct Fan Accessories
- Manual Chain Hoists
- Pushbutton Accessories
- Vortex Coolers
- Lab Adapters and Joints
- AKRO-MILS 13017 Stak-N-Store Bins
- OIL SAFE Tritan Sight Glass Conversion Kits
- CONDOR General Purpose Gloves, Gray/White, Smooth PU
- HOFFMAN Quick Tray Series C Brackets
- IRWIN INDUSTRIAL TOOLS ESD Diagonal Cutters
- LABCONCO Carbon Filters
- LB WHITE Portable Gas Torpedo Heaters
- BALDWIN ESTATE Traditional Knobs And Arch Roses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 4MGZ4 Moil Point Chisel, 0.68 Inch Shank Size, Round, Oval, 9 Inch Overall Length
€23.55 /unit
