FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Moil Point Chisel |
| Chisel Collar Type | Oval |
| Chisel Shank Size | 0.58" |
| Chisel Shank Type | Hex |
| Collar Type | Oval |
| Compatible With | Chipping Hammers |
| Compatible With Manufacturer Part Number | ACL-006 |
| Compatible With Product Type | Chipping Hammers |
| Cutting Application | Digging |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drill Bit Point Type | Moil Point |
| Drill Bit Size | 9/16" |
| For Tool Type | Rotary Hammer |
| Material | Steel |
| Material Grade | Grade 42 Crmo |
| Non-sparking | No |
| Overall Length | 12" |
| Point Type | Bull Point |
| Primary Material Application | Concrete, Masonry |
| Shank Design | Hex |
| Shank Hex Size | 9/16" |
| Shank Shape | Hex |
| Shank Type | Hex |
| System Of Measurement | Fractional Inch |
| Tool Overall Length | 12" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.65 |
| Ship height (cm) | 2.29 |
| Ship length (cm) | 5.08 |
| Ship width (cm) | 30.99 |
| HS code | 8207906000 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Overall Length | Cutting Application | Collar Type | Shank Shape | For Tool Type | Shank Design | Shank Size | Shank Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
4MGY5 | 9" | Digging | Oval | Hex | Rotary Hammer | Hex | 0.58" | 1 3/4" | €20.99 | |
![]() |
4MGZ4 | 9" | Surface Removal | Oval | Round | Rotary Hammer | Round | 17/25" | 2 3/8" | €23.55 | |
![]() |
4MGZ5 | 12" | Surface Removal | Oval | Round | Rotary Hammer | Round | 17/25" | - | €22.78 | |
![]() |
4MGZ6 | 12" | Digging | Round | Round | Rotary Hammer | Round | 17/25" | - | €27.97 | |
![]() |
4MHC6 | 18 1/4" | Digging | Round | Round | Rotary Hammer | Hex | 7/8" | 3 1/4" | €33.25 | |
![]() |
4MHC8 | 19 3/4" | Digging | Round | Hex | Pavement Breaker | Hex | 1" | 4 1/4" | €38.02 | |
![]() |
4MHD1 | 20 7/8" | Digging | Round | Hex | Pavement Breaker | Hex | 1 1/8" | 6" | €34.44 |
Explore Products
- MORSE CUTTING TOOLS 31168 Round Die, ‎5/16-18 Inch Size, Carbon Steel, Round
- GATES 32G1XCTN
- EBERBACH E6169 Orbital Shaker, Utility Box Carrier
- DIXON 68RB-0608B DOT Air Brake Male Body, Brass, 3/8 Inch Tube x 1/2 Inch Pipe
- AEROQUIP 900598-32S Hydraulic Hose Plug, Carbon Steel, 2 Inch Size, 2000 psi Max. Working Pressure, ORB
- APPLETON ELECTRIC KPWBL1510GMT High Pressure Sodium Light Fixture, 150W
- MARTIN SPROCKET CMD48022X60 Drum Pulley, Mine Duty, 48 Inch O.D., 6 Inch Max Bore, 22 Inch Face Width, Steel
- PARKER 17A43A13A4BD
Explore More
- KEYSHAFT
- Scissor Lift Carts
- Gate Operators
- Handles and Pulls
- Door Knob Wall Guards
- Felt Sheets and Strips
- AKRO-MILS 30014 Shelfmax Shelf Bins
- ML KISHIGO High Visibility Vests, Lime
- OETIKER Hose Clamp Assortment Kits
- STA-KON Rc Series, Nylon Fork Terminal
- PARKER Air Hose Fittings, Brass Body
- SPEARS VALVES EverTUFF TURF PVC Male Adapters, Mipt x Socket
- KENNEDY KYAccry Series ABS Worksurface
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 4MGY6 Moil Point Chisel, 0.58 Inch Shank Size, Hex, Oval, 12 Inch Overall Length
€25.74 /unit
