WEG SSW070030T5SZ 10194172 Soft Starter, 30 A, 220-575V, IP20, 1 Frame
Get it by Thursday, Apr 9
€1,873.08 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| 230v Heavy Duty Hp | 10 hp |
| 230v Std. Duty Hp | 10 hp |
| 460v Heavy Duty Hp | 20 hp |
| 460v Std. Duty Hp | 20 hp |
| 575v Heavy Duty Hp | 25 hp |
| 575v Std. Duty Hp | 30 hp |
| Control Power Requirement | 110-240V AC |
| Controller Type | Basic |
| Current Limitation Ramp | Programammable |
| Direct On Line Start | Programmable Via Optional |
| Enclosure Type | Enclosed |
| Environment | Panel Mount |
| Frame | 1 |
| Frame Size | 1 |
| Heavy Duty Amps | 25A |
| Input Voltage | 220-575V AC |
| Internally Bypassed | Yes |
| Ip Rating | IP20 |
| Mounting | Panel, Wall |
| No. Of Controlled Output Phases | 3 |
| No. Of Input Phases | 3 |
| No. Of Output Phases | 3 |
| Nominal Input Voltage | 220-240/440-480/575V AC |
| Nominal Output Voltage | 220-240/440-480/575V AC |
| Output Frequency Range | 50-60 Hz |
| Output Type | SCR |
| Phase | 3 |
| Power Supply | 220-575V |
| Pump Control | Programmable Via Optional |
| Rated Current | 30A |
| Sccr Rating | 65 kA |
| Series | SSW07 Series |
| Standard Duty Amps | 30A |
| Starts Per Hour | 10 |
| Temp. Rating | 0°C to 55°C |
| Torque Control | No |
| Trip Class | Class 5, Class 10, Class 20, Class 30 |
| Voltage Ramp And Current Limit | No |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.89 |
| Ship height (cm) | 15.24 |
| Ship length (cm) | 15.24 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | Enclosure Type | Ip Rating | Height | Phase | Amps Rating | Voltage Rating | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
SSW070412T5SH2Z | - | - | - | - | - | - | €5,682.71 | |
![]() |
SSW070085T5SZ | Enclosed | IP20 | - | 3 | - | - | - | RFQ
|
![]() |
SSW070061T5SZ | Enclosed | IP20 | 8 1/5" | 3 | - | - | €1,654.61 | |
![]() |
SSW070200T5SZ | Open, Enclosed | Ip00, Ip20 | - | 3 | - | - | €3,515.29 | |
![]() |
SSW070130T5SZ | Open, Enclosed | Ip00, Ip20 | - | 3 | - | - | €2,334.51 | |
![]() |
SSW070024T5SZ | Enclosed | IP20 | 6.38" | 3 | - | - | €1,813.68 | |
![]() |
SSW070045T5SZ | Enclosed | IP20 | 8 1/5" | 3 | 13A | 380-480V AC | €2,136.42 |
Explore Products
- GRAINGER ZFBSVFRED52 Reducer, Cast Iron, 5 Inch X 2 Inch Pipe
- EATON SOX23212B1910M1011 Solar Inverter, 3-Phase, Positive Ground, 250 kW, 312A, 300-600 VDC Input, 480 VAC Output
- ELDON JAMES L8-12PP Non Animal Derived Polypropylene Elbow, 1/2 NPT Size, 3/4 Inch Inside Dia.
- BALDOR / DODGE 031024 .67HP/1800 RPM/DC/190 Volt Clutches & Brake
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QPLH29C Label Holder, 29.5 Inch L, Clear, For Use With 36 Inch D Shelves
- ECEF 51021P Drills Set, High Speed Steel, 21 Pcs.
- RIDGID 63633 Mini Camera Reel, 200 ft. Max. Cable, 1.5 To 8 Inch Pipe Capacity
Explore More
- KEYSHAFT
- Unmounted Flap Wheels
- Cable / Hose Festoon Systems
- Mobile Storage Cabinets
- Straight Flute Drill Bits
- Hot Melt Adhesives
- CONDOR Back Supports With Lumbar Pads, Mesh
- MCR SAFETY Select Shoulder Split Leather Palm Work Gloves
- TURTLESKIN CP 350 Heat Resistant Gloves
- TEMPCO NHW Series Mica Insulated Nozzle Heaters
- ANVIL 2175 Series Socket Weld Half Couplings, Forged Steel
- BUSSMANN LKS Series Fuse Links
- HOFFMAN Proline Series Dress Frames
- BALDOR / DODGE GTU Ball Bearings
- 80/20 Metric Series Angle Profiles
- STREN-FLEX Wide-Lift Cargo Web Slings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG SSW070030T5SZ 10194172 Soft Starter, 30 A, 220-575V, IP20, 1 Frame
€1,873.08 /unit







