WEG SSW070200T5SZ Starter, 200 A | BC7PLP
WEG SSW070200T5SZ 10233131 Starter, 200 A
Item: BC7PLPModel: SSW070200T5SZCross Ref: 10233131
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
230v Heavy Duty Hp 60 hp
230v Std. Duty Hp 75 hp
460v Heavy Duty Hp 125 hp
460v Std. Duty Hp 150 hp
575v Heavy Duty Hp 150 hp
575v Std. Duty Hp 200 hp
Control Power Requirement 110-240V AC
Controller Type Basic
Current Limitation Ramp Programammable
Direct On Line Start Programmable Via Optional
Enclosure Type Open, Enclosed
Environment Panel Mount
Frame 3
Frame Size 3
Heavy Duty Amps 125A
Input Voltage 220-575V AC
Internally Bypassed Yes
Ip Rating Ip00, Ip20
Mounting Panel, Wall
No. Of Controlled Output Phases 3
No. Of Input Phases 3
No. Of Output Phases 3
Nominal Input Voltage 220-240/440-480/575V AC
Nominal Output Voltage 220-240/440-480/575V AC
Output Frequency Range 50-60 Hz
Output Type SCR
Phase 3
Power Supply 220-575V
Pump Control Programmable Via Optional
Rated Current 200A
Sccr Rating 65 kA
Series SSW07 Series
Standard Duty Amps 171A
Starts Per Hour 3
Temp. Rating 0°C to 55°C