FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Magnetic Motor Starter |
| Assembly Method (start Key) | Plastic Crate |
| Control Voltage | 180-208/208-240V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Hp | 0.33 hp, 1 hp |
| Overload Relay | 5.6-8A |
| Rated Current | 9A |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Start Type | Direct Single Phase |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.86 |
| Ship height (cm) | 22.95 |
| Ship length (cm) | 11.26 |
| Ship width (cm) | 12.4 |
Product Variants
| Product | Model | Voltage Rating | Amps Rating | Enclosure Type | Phase | Number Of Poles | Enclosure Material | Starter Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
PESWS-12V24AX-RM31 | - | - | - | 1 | - | - | - | €162.64 | |
![]() |
PESWS-25V18AX-RM33 | - | - | - | 1 | - | - | - | €174.91 | |
![]() |
PESWS-25V24EX-RM33 | - | - | - | 1 | - | - | - | €161.47 | |
![]() |
PESWS-9V18EX-RM28 | - | - | - | 1 | - | - | - | €125.58 | |
![]() |
PESWS-50V24AX-RM38 | 208/230V AC | 50A | NEMA 4X | 1 | - | Plastic | - | €420.93 | |
![]() |
PESWS-25V18EX-RM34 | 115V AC | - | NEMA 4X | 1 | - | Plastic | - | €161.47 | |
![]() |
PESWS-18V18EX-RM32 | 115V AC | - | NEMA 4X | 1 | - | Plastic | - | €149.81 |
Explore Products
- KUNKLE 911ZFGM01AME Safety Relief Valve, Tri-Clover Inlet X FNPT, F Orifice, 1 1/2 Inch Inlet Size
- PASS AND SEYMOUR 1597-IGTRI GFCI Receptacle, Tamper Resistant, Isolated Ground, 15A, Ivory
- MARTIN SPROCKET CSD24040X45 Drum Pulley, Standard, 24 Inch Outside Dia., MXT45 Bushing, 40 Inch Face Width, Steel
- MERSEN FERRAZ A60X300-4TI Semiconductor Fuse, High Speed, 600V, 300A, aR Class, Type 4
- BDG 20-1-1880-XL Leather Gloves, Size XL, Drivers Glove, Goatskin, Premium, Full Leather Coverage
- DAYTON 7F949 Fan Tube Axial 18 In
- BLICKLE EXV03 Synthetic Expander Round Tubes Stainless Steel App
- BROWNING 1B SB SPR350 1961499 Gear Coupling Spacer, Size 1, Carbon Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Plier Clamps
- LED Surface Mount Fixtures
- Strobe and Flashing Lights
- Belts
- Brake Lines
- VALTERRA PVC Gate Valve, Spigot
- VERMONT AMERICAN High Carbon Steel Metric Taps
- TEMPCO Screw Plug Immersion Heaters, 316 Stainless Steel Element
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 10000 Gas Springs
- PARKER Hollow Hex Head Plug
- SOUTHWIRE COMPANY Square Tip Screwdriver
- PETERSEN MFG. Sports Bollards
- SPECTROLINE Oil Glo Ultra Yellow Green UV Fluorescent Dyes
- GRAINGER Hex Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG PESWS-B9V24EX-RM62 14813247 Enclosed Starter, 1 Phase, 9A Rated, 5.6-8 A Range, Reset Control, Plastic Crate, 180-208V50HZ/208-240V60HZ
€133.93 /unit







