FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Magnetic Motor Starter |
| Assembly Method | Plastic Crate |
| Coil Voltage | 120V |
| Control Frequency | 50/60 Hz |
| Control Voltage | 110/120V |
| Hp | 1 1/2 hp |
| Number Of Box | 4 |
| Overload Setting Range | 15-23A |
| Phase | 1 |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Start Type | Direct Single Phase |
| Type | Start/Stop And Reset |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.9 |
| Ship height (cm) | 15.24 |
| Ship length (cm) | 29.46 |
| Ship width (cm) | 16.51 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Voltage Rating | Amps Rating | Enclosure Type | Phase | Number Of Poles | Enclosure Material | Starter Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
PESWS-12V24AX-RM31 | - | - | - | 1 | - | - | - | €162.64 | |
![]() |
PESWS-25V24EX-RM33 | - | - | - | 1 | - | - | - | €161.47 | |
![]() |
PESWS-9V18EX-RM28 | - | - | - | 1 | - | - | - | €125.58 | |
![]() |
PESWS-50V24AX-RM38 | 208/230V AC | 50A | NEMA 4X | 1 | - | Plastic | - | €420.93 | |
![]() |
PESWS-25V18EX-RM34 | 115V AC | - | NEMA 4X | 1 | - | Plastic | - | €161.47 | |
![]() |
PESWS-18V18EX-RM32 | 115V AC | - | NEMA 4X | 1 | - | Plastic | - | €149.81 | |
![]() |
PESWS-9V18AX-RM29 | - | - | - | 1 | - | - | - | €139.03 |
Explore Products
- POWERS 900-031A Balance Chamber
- MILWAUKEE 49-16-2672 Knockout Die 2-1/2 Inch Length Exact Line
- OSG 1400137200 Thread Forming Tap, 3/8 Inch - 24 Thread Size, 3/4 Inch Thread Lg, Bright, H8, Bottoming
- VERMONT GAGE 171503310 Long Rev Gage, Master, Class ZZ, Steel
- DURHAM MANUFACTURING HDCP246078-PB32-4S95 Pegboard Cabinet, Assembled, Size 24 x 60 x 78 Inch, Gray
- EATON E34EX871LD Pushbutton, 30.5 mm, Blue, 2Nc, Illuminated, 24 Vac/Vdc Light Unit, Three-Position
- PARKER 172PTCNS-8-6-8 Brass DOT Push-to-Connect Fitting, Push-to-Connect x Push-to-Connect x MNPT
- ADAPT-ALL SS5070L-12-06C
Explore More
- KEYSHAFT
- Rainsuits
- Property and Driveway Markers
- Manual Lifting and Mounting Suction Cups
- Tap Adapters
- Wheel Nut Indicators
- ANSELL Coated Nitrile Gloves, Gray White
- CONDOR Cut Resistant Gloves, Cut Level A4, Gray
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND EP2 24 Gas Springs
- MUELLER INDUSTRIES 126F-CS Basket Strainers
- QUICK CABLE Terminal Cap Straight
- ADVANTECH Standard Testing Sieves
- LINN GEAR Double 40 Series Strand Sprockets
- LYON Pallet Rack Kits
- MORSE CUTTING TOOLS 4551 Series Square And Corner Radius End Mills
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG PESWS-25V18AX-RM33 Magnetic Starter, 1.5 HP, 115 V, 120 Control V, NEMA 4X, Start/Stop/Reset
€174.91 /unit







