FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Magnetic Motor Starter |
| Assembly Method | Plastic Crate |
| Assembly Method (start Key) | Plastic Crate |
| Control Voltage | 120V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Overload Relay | 2.8-4A |
| Rated Current | 9A |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Start Type | Direct Single Phase |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.86 |
| Ship height (cm) | 22.95 |
| Ship length (cm) | 11.26 |
| Ship width (cm) | 12.4 |
Product Variants
| Product | Model | Voltage Rating | Amps Rating | Enclosure Type | Phase | Number Of Poles | Enclosure Material | Starter Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
PESWS-12V24AX-RM31 | - | - | - | 1 | - | - | - | €162.64 | |
![]() |
PESWS-25V18AX-RM33 | - | - | - | 1 | - | - | - | €174.91 | |
![]() |
PESWS-25V24EX-RM33 | - | - | - | 1 | - | - | - | €161.47 | |
![]() |
PESWS-9V18EX-RM28 | - | - | - | 1 | - | - | - | €125.58 | |
![]() |
PESWS-50V24AX-RM38 | 208/230V AC | 50A | NEMA 4X | 1 | - | Plastic | - | €420.93 | |
![]() |
PESWS-25V18EX-RM34 | 115V AC | - | NEMA 4X | 1 | - | Plastic | - | €161.47 | |
![]() |
PESWS-18V18EX-RM32 | 115V AC | - | NEMA 4X | 1 | - | Plastic | - | €149.81 |
Explore Products
- EATON IBPFD3035 Circuit Breaker Plug-In Unit, 3-Poles, 240/480/600 Vac, 35A, 3 Wire, Fd Frame
- EATON C22S-DH-R-K11 Compact Pushbutton, 22.5 mm, Non-Illuminated, Black Bezel, Momentary, Red, 1No/1Nc
- SCHNEIDER ELECTRIC LR2D3559 Overload Relay Class 20 48 - 65a
- ULTRATECH 9653 Rolltop Drum Spll Containment 12 Drums
- WARING COMMERCIAL MX1200XTPSEK Blender With 1.4 L Copolyester Container, Sound Enclosure, Variable Speed
- MARTIN SPROCKET 40BS29 1 1/8 Roller Chain Sprocket, Bore To Size, 1.125 Inch Bore, 4.897 Inch Outside Dia. Steel
- SCHNEIDER ELECTRIC MPR-5613 Valve Actuator
- REGAL 008075AS43 Hand Tap, #4-36 Size, H2 Limit, 3 Flutes, Plug With Steam Oxide
Explore More
- KEYSHAFT
- Funnels
- Striking and Slugging Wrenches
- Indicator Holders Bases and Stands
- Tools
- Drum Adapters
- DESTACO 385-R Series Pull Action Latch Clamps
- VIEGA PROPRESS XL-C Reducer, Copper, Press X FTG Connection
- MUELLER INDUSTRIES 103MDT Silent Check Valves
- CADDY INDUSTRIAL SALES Strut Cushion Clamp
- PETERSEN PRODUCTS 938-9 Series Hydrostatic Pump, Diaphragm Style
- DURHAM MANUFACTURING Storage Cabinet Shelves
- COOPER B-LINE Type 4X Double Door Floor Standing Ground Mount Enclosures
- UNIWELD Uni-6013 SELECT Mild Steel Alloys
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG PESWS-B9D15EX-RM60 14942433 Enclosed Starter, 1 Phase, 9A Rated, 2.8-4 A Range, Reset Control, Plastic Crate, 120V50/60HZ
€133.93 /unit







