WEG E02218EP3Y180LF3-W22 14420127 General Purpose Motor, Cast Iron 180L Frame, 30 HP, 1783 RPM, 460 V
Get it by Monday, Apr 13
€3,168.66 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Electric Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Balancing Method | 1/2" Key |
| Bearing Cap | Yes |
| Breakdown Torque | 330% |
| Cable Press Material | Sem |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Dimension(c) | 27.638" |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 91.6% |
| Efficiency @ 50% | 91% |
| Efficiency @ 75% | 91.6% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Cast Iron |
| Fan Material | Plastic |
| Fl Efficiency | 92.4% |
| Flamps@415 V | 39.9A |
| Flange | Without |
| Flange Type | Without |
| Frame | 180 L |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Grounding Lugs | Single |
| Impregnation Method | Dip And Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| Kw | 22 kW |
| L.r. Amperes | 187/325A |
| Locked Rotor Time | 7 sec. |
| Locked Rotor Time (cold) | 12 sec. |
| Locked Rotor Torque | 290% |
| Main Terminal Box Hole | 2 x M40 x 1.5 |
| Main Terminal Box Hole Size | M40 x 1.5 |
| Moment Of Inertia (j) | 4.76 lbs.-sq. ft. |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | B3T , Foot Mounted |
| No Load Amps | 11.5/20A |
| No. Of Holes | 2 |
| No. Of Pins | 6 |
| No. Of Poles | 4 |
| Noise Level | 61 dBA |
| Output Rating | 22 kW , 30 hp |
| Overload Protection | No |
| Overload Protector | Without Overload Protector |
| Painting | RAL5009 203A (ISO 12944-C2) |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.64 |
| Power Factor 75% | 0.76 |
| Power Factor_100% | 0.82 |
| Rated Current | 25.6/44.5A |
| Rated Speed | 1478 RPM |
| Rated Torque | 105 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 380/660V |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1500/1800 RPM |
| Screw Cap | Stainless Steel |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Shaft Material Grade | Grade 1040/45 |
| Slip | 1.47% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1500 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | BMC |
| Terminal Box | Top |
| Terminal Type | BMC |
| Tropicalized Painting | Without |
| Voltage | 380-400-415/660-690/460V AC |
| Winding Thermal Protection | Thermistor-2 Wires 1 Per Phase 155°C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 199.3 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 70.21 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Voltage | Hp | Frame | No. Of Poles | Synchronous Speed | Mounting | Output Rating | Grounding Lugs | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E07512EP3Y315SMF3-W2 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 315 S/M | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 100 hp | Double | €16,046.02 | |
| E03718EP3Y225SMF3-W2 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 225 S/M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 50 hp | Double | €6,800.11 | |
| E02212EP3Y200LF3-W22 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 200 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 30 hp | Single | €4,837.96 | |
| E02236EP3Y180MF3-W22 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 180 M | 2 | 3000 RPM | Foot Mounted | 30 hp | Single | €3,431.07 | |
| E09036EP3Y280SMF3-W2 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 280 S/M | 2 | 3000 RPM | Foot Mounted | 125 hp | Double | €16,280.86 | |
| E11036EP3Y315SMF3-W2 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 315 S/M | 2 | 3000 RPM | Foot Mounted | 150 hp | Double | €20,465.64 | |
| E01112EP3Y160LF3-W22 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 160 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 15 hp | Single | €3,105.10 |
Explore Products
- TE-CO 63704X01 Spring Plunger, Black Oxide-Coated Steel Body, Stainless Steel Nose, M12X1.75 Thread Size
- ANVIL 0500597687 Pipe Alignemnt Guide, 4 Inch Size, Hot Dipped Galvanized
- WATTS 957NRPDA-DOSY-LM 8 0113108 Reduced Pressure Detector Assembly, Grooved Joint, 8 Inch Size, Stainless Steel
- PARKER 6307 06 00WP2 Metric Plastic Push-to-Connect Fitting, Polymer, 6 mm x 6 mm x 6 mm Tube OD, White
- REGAL 010311AS53 Thread Forming Tap, #3-48 Size, H3 Limit, Bottom With Nitride & Steam Oxide
- SANDPIPER 552.001.000 Oil Seal
- ZSI-FOSTER 929262 Strut Clamp, Zinc-Plated Steel, For 2 5/8 Inch Size Copper Tube
- WALTER TOOLS CCMT120408-FM6 WSM30S 7054138 Diamond Turning Insert, Neutral, 3/16 Inch Thick, 1/32 Inch Corner Radius
Explore More
- KEYSHAFT
- Wagon Trucks
- Centrifuges
- Electromagnetic Lifts
- Panel Saws
- Plastic Rolls
- VIEGA PROPRESS Female Adapter, Bronze, Press x FNPT
- ANVIL 339 Series Welded Pipe Nipples, Schedule 40
- ANVIL AS1911 Series Pipe Rollers
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Wide Mouth
- DAYTON Pressure Washer Pumps
- CHAINFLEX CF77 PUR Control Cable
- APOLLO VALVES 77CLF-A Series 2 Piece Full Port Bronze Ball Valves
- BDG Coated Gloves
- POWER FIRST Wire Connector & Wire Terminal Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG E02218EP3Y180LF3-W22 14420127 General Purpose Motor, Cast Iron 180L Frame, 30 HP, 1783 RPM, 460 V
€3,168.66 /unit

