WEG E01112EP3Y160LF3-W22 14414751 General Purpose Motor, Cast Iron 160L Frame, 15 HP, 1182 RPM, 460 V
Get it by Friday, Apr 10
€3,105.10 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Electric Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Balancing Method | 1/2" Key |
| Bearing Cap | Yes |
| Breakdown Torque | 300% |
| Cable Press Material | Sem |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Dimension(c) | 25.276" |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 88.7% |
| Efficiency @ 50% | 88% |
| Efficiency @ 75% | 88.5% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Cast Iron |
| Fan Material | Plastic |
| Fl Efficiency | 90.2% |
| Flamps@415 V | 21.7A |
| Flange | Without |
| Flange Type | Without |
| Frame | 160 L |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Grounding Lugs | Single |
| Impregnation Method | Dip And Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| Kw | 11 kW |
| L.r. Amperes | 81.5/142A |
| Locked Rotor Time (cold) | 27 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 15 sec. |
| Locked Rotor Torque | 270% |
| Main Terminal Box Hole | 2 x M40 x 1.5 |
| Main Terminal Box Hole Size | M40 x 1.5 |
| Moment Of Inertia (j) | 3.95 lbs.-sq. ft. |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | B3T , Foot Mounted |
| No Load Amps | 7.48/13A |
| No. Of Holes | 2 |
| No. Of Pins | 6 |
| No. Of Poles | 6 |
| Noise Level | 57 dBA |
| Output Rating | 11 kW , 15 hp |
| Overload Protection | No |
| Overload Protector | Without Overload Protector |
| Painting | RAL5009 203A (ISO 12944-C2) |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.62 |
| Power Factor 75% | 0.73 |
| Power Factor_100% | 0.8 |
| Rated Current | 13.6/23.6A |
| Rated Speed | 975 RPM |
| Rated Torque | 79.5 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 380/660V |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1000/1200 RPM |
| Screw Cap | Stainless Steel |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Shaft Material Grade | Grade 1040/45 |
| Slip | 2.5% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1000 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | BMC |
| Terminal Box | Top |
| Terminal Type | BMC |
| Tropicalized Painting | Without |
| Voltage | 380-400-415/660-690/460V AC |
| Winding Thermal Protection | Thermistor-2 Wires 1 Per Phase 155°C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 145.83 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 64.21 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Voltage | Hp | Frame | No. Of Poles | Synchronous Speed | Mounting | Output Rating | Grounding Lugs | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E07512EP3Y315SMF3-W2 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 315 S/M | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 100 hp | Double | €16,046.02 | |
| E03718EP3Y225SMF3-W2 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 225 S/M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 50 hp | Double | €6,800.11 | |
| E02212EP3Y200LF3-W22 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 200 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 30 hp | Single | €4,837.96 | |
| E02236EP3Y180MF3-W22 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 180 M | 2 | 3000 RPM | Foot Mounted | 30 hp | Single | €3,431.07 | |
| E09036EP3Y280SMF3-W2 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 280 S/M | 2 | 3000 RPM | Foot Mounted | 125 hp | Double | €16,280.86 | |
| E11036EP3Y315SMF3-W2 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 315 S/M | 2 | 3000 RPM | Foot Mounted | 150 hp | Double | €20,465.64 | |
| E05536EP3Y250SMF3-W2 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 250 S/M | 2 | 3000 RPM | Foot Mounted | 75 hp | Double | €9,591.87 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR SF206ED Drill Bushing Slip Fixed Drill Size 3.5mm
- TEXAS PNEUMATIC TOOLS TX-DCS-MU3 Dust Collection System, Multi Unit 3 Way
- PASS AND SEYMOUR AWM1G3-MS4 Wall Plate, Brushed Stainless, 1 Gang, Screwless
- THOMAS & BETTS 7366 Liquid Tight Connector, 1 1/4 Inch
- WEG D29142 Motor Part
- MERIT BRASS 6020-450 Nipple, Size 4-1/2 Inch
- ADVANTECH 7/16 SS8F Sieve 7/16 S/s 8 Inch Full Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Rotary Encoders
- DC Motor and Control Assemblies
- Solenoid Valve Manifolds
- Linear Guide Rail Carriage Assemblies
- Cable Safety Springs
- AKRO-MILS 30240 Akrobins Plastic Storage Bins
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6100 Series Metric Gasket Cutter Kits
- ACME ELECTRIC WI015 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polymethylpentene, Printed Graduations
- POST GUARD Flexible Bollard, Asphalt Surface
- KLEIN TOOLS Tape Measures
- EATON Molded Case Circuit Breaker Mounting Brackets
- KOHLER Aerators
- SECURITECH Door Lever Locksets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG E01112EP3Y160LF3-W22 14414751 General Purpose Motor, Cast Iron 160L Frame, 15 HP, 1182 RPM, 460 V
€3,105.10 /unit

