WEG E11036EP3Y315SMF3-W2 Electric Motor, 150Hp, 50Hz, 3000 Rpm | BB6DPV
WEG E11036EP3Y315SMF3-W2 14427588 General Purpose Motor, Cast Iron 315S/M Frame, 150 HP, 3579 RPM, 460 V
Item: BB6DPVModel: E11036EP3Y315SMF3-W2Cross Ref: 14427588
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Electric Motor
Altitude 1000 M.A.S.L.
Ambient Temp. -20°C to +40°C
Balancing Method 1/2" Key
Bearing Cap Yes
Breakdown Torque 240%
Cable Press Material Sem
Connection Cables Quantity 6
Dimension(c) 48.976"
Drip Cover Without
Duty Cycle S1
Efficiency @ 100% 94.3%
Efficiency @ 50% 94%
Efficiency @ 75% 94.3%
Enclosure IC411
Enclosure Type Tefc
Fan Cover Material Cast Iron
Fan Material Plastic
Fl Efficiency 94.9%
Flamps@415 V 183A
Flange Without
Flange Type Without
Frame 315 S/M
Frame Material Cast Iron
Frequency 50 Hz
Grounding Lugs Double
Impregnation Method Constant Resin Flow
Insulation Class Class F
Kw 110 kW
L. R. Amps 1277A
L.r. Amperes 729/1266A
Locked Rotor Time (cold) 43 sec.
Locked Rotor Time (hot) 24 sec.
Locked Rotor Torque 160%
Main Terminal Box Hole 2 x M63 x 1.5
Main Terminal Box Hole Size M63 x 1.5
Moment Of Inertia (j) 39.6 lbs.-sq. ft.
Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan Cooled
Mounting B3T , Foot Mounted
No Load Amps 28.8/50A
No. Of Holes 2
No. Of Pins 6
No. Of Poles 2
Noise Level 77 dBA
Output Rating 110 kW , 150 hp
Overload Protection No
Overload Protector Without Overload Protector
Painting RAL5009 203A (ISO 12944-C2)
Phase 3
Power Factor 50% 0.81
Power Factor 75% 0.87
Power Factor_100% 0.88
Rated Current 116/201A
Rated Speed 2973 RPM
Rated Torque 261 lbs.-ft.
Rated Voltage 380/660V
Regreasing System At Drive End And Non Drive End , At Drive End And Non-Drive End
Rotation CW/CCW
Rpm 3000 RPM
Screw Cap Stainless Steel
Service Factor 1
Shaft Locking Device Without
Shaft Material Carbon Steel
Shaft Material Grade Grade 1040/45
Slip 0.9%
Starting Method Direct On Line
Synchronous Speed 3000 RPM
Temp. Rise 80 K
Terminal Block BMC
Terminal Box Top
Terminal Type BMC
Tropicalized Painting Without
Voltage 380-400-415/660-690/460V AC
Winding Thermal Protection Thermistor-2 Wires 1 Per Phase 155°C