FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Contactor |
| Contact Type | NO |
| Control Voltage | 230-240/277V |
| Depth | 4.57" |
| Electrical Lifespan | 1.1 Million Cycles |
| Frequency | 60/50 Hz |
| Height | 4.59" |
| Main Contacts | NO |
| Max. Rated Operational Frequency | 25 Hz |
| Mechanical Lifespan (ac) | 10 Milion Cycles |
| Mechanical Lifespan (dc) | 10 Milion Cycles |
| Min. Rated Operational Frequency | 400 Hz |
| No. Of Contacts | 3 NO |
| Number Of Contacts | 2 |
| Rated Current | 50A |
| Rated Insulation Voltage | 1000V |
| Rated Operational Amps Ie Ac-1 | 90A |
| Rated Operational Voltage | 1000V |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 2.6" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.07 |
| Ship height (cm) | 11.66 |
| Ship length (cm) | 11.61 |
| Ship width (cm) | 6.6 |
Product Variants
| Product | Model | Depth | Height | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() |
CWM50N-00-30V18 | 4.57" | 4.59" | €176.84 | |
![]() |
CWM150N-22-30E10 | - | - | €945.83 | |
![]() |
CWM300N-22-30E10 | 7.13" | 7.87" | €1,496.32 | |
![]() |
CWM18N-10-30V18 | 3.43" | 3.19" | €114.42 | |
![]() |
CWM95N-00-30V18 | 4.96" | 4.61" | €291.46 | |
![]() |
CWM32N-11-30V18 | 3.86" | 3 1/2" | €136.06 | |
![]() |
CWM50N-00-30V30 | 4.57" | 4.59" | €176.84 |
Explore Products
- BROWNING 1 1/2 SB VSFS 2296929 Gear Coupling Vertical Slide Fastener Set, Size 1.5, Alloy steel
- CONDOR 453N30 Safety Sign, Aluminum, Mounting Holes Sign Mounting, 10 x 14 Inch Size
- WATTS 1 LF223-S 0298546 Water Pressure Regulator, FNPT x FNPT, 1 Inch Pipe Size, Brass, 25 PSI to 75 PSI
- SLOAN 3365151 ETF-510-A Trim Plate Kit, 8 Inch SIze
- BLACKBURN (T&B) GG34H Ground Rod Clamp, Copper Alloy Casting, Hex Head Bolt, Nominal Rod Size 3/4
- VESTIL ES Dockleveler Emergency Stop, Optional
- PARKER TL-254-4FP Nipple, 1/4 Inch Body Size, 1/4-18 Inch Thread Size, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Wall Corner Guards
- Impact Socket Bit Drivers
- Sanding Disc Hand Pad Holders
- Penetrants and Lubricants
- Condensate Pump Accessories
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL Apparel Indura Fire Retardant Coveralls
- RUD CHAIN Torque Adapters
- MUELLER INDUSTRIES 1605-A Chexter Check Valves
- ANVIL AS500S Series Channel With Long Slots
- BERNZOMATIC Torches
- APPLETON ELECTRIC Control Station Covers
- SIEMENS Starter Control Kit
- USA SEALING Polycarbonate Welding Rods
- WERA TOOLS Driver Bit And Socket Sets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG CWM50N-00-30V37 14368610 NEMA Contactor, 50 A Rated, 3 NO Main Contact, 230-240V 50Hz/277V 60Hz
€176.84 /unit






