FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Contactor |
| Contact Type | NO |
| Control Voltage | 400-415/480V |
| Depth | 3.43" |
| Electrical Lifespan | 1.2 Million Cycles |
| Frequency | 60/50 Hz |
| Height | 3.19" |
| Main Contacts | NO |
| Max. Rated Operational Frequency | 25 Hz |
| Mechanical Lifespan (ac) | 10 Milion Cycles |
| Mechanical Lifespan (dc) | 10 Milion Cycles |
| Min. Rated Operational Frequency | 400 Hz |
| No. Of Contacts | 3 NO |
| Number Of Contacts | 2 |
| Rated Current | 25A |
| Rated Insulation Voltage | 1000V |
| Rated Operational Amps Ie Ac-1 | 45A |
| Rated Operational Voltage | 690V |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 1.77" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 8.1 |
| Ship length (cm) | 8.71 |
| Ship width (cm) | 4.5 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | Depth | Height | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() |
CWM630-22-30E35 | 9.7" | 12 1/5" | €2,901.55 | |
![]() |
CWM800-22-30E35 | 9.7" | 12 1/5" | €4,248.23 | |
![]() |
CWM800-22-30D82 | - | - | €4,248.23 | |
![]() |
CWM630-22-30E39 | 9.7" | 12 1/5" | €2,901.55 | |
![]() |
CWM400-22-30E36 | 7.9" | 9.57" | €1,919.18 | |
![]() |
CWM18-00-20V04 | 3.43" | 3.19" | €80.71 | |
![]() |
CWM800-22-30E39 | 9.7" | 12 1/5" | €4,248.23 |
Explore Products
- EATON HVX001A2-2A1B1C3D3 Adjustable Frequency Drive, EMC H, 1 HP, RS-232 with D9, NEMA Type 12, EMC H, 230 V
- SMC VALVES KRH10-02S Male Connector, 10 mm Size
- SQUARE D 8502SFO2V06 Contactor Nema 480vac 3p 135a
- CEMENTEX USA CSCAK-XL2 Coverall Kit, 8 Cal., XL Size, Class 2
- DYNABRADE 53775 Housing for Model 52697
- SPEARS VALVES YS21C20-020CSR Special Reinforced Wye Strainer, FPT, EPDM, 20 Mesh, 2 Size, CPVC
- KDR-LINE REACTORS KDRULI21HE01 Input Reactor High Z 208/240V 273A ULType1
Explore More
- KEYSHAFT
- Hand Dryers
- Cable Hose Carrier Systems
- Door Stops
- Hydraulic Valve Manifolds
- Labware Washers
- ANSELL 47-200 Activarmr White Green Nitrile Coated Gloves
- HONEYWELL Cut Resistant Gloves, High Performance Polyethylene
- ASHCROFT 1188 Low Pressure Bellow Gauges, Brass
- CONDOR ANSI Cut Level A3 Cut-Resistant Sleeves
- BOLLE SAFETY Tracker High Protection Safety Glasses
- DAYTON 1NO Non-Illuminated Selector Switch
- WESCO Gator Grip
- STA-KON LTZES02G Series Flexible Metal Conduit Fittings
- SPEARS VALVES PVC True Union 2000 Industrial Ball Check Valve Boxes, Schedule 80 x Schedule 80, FKM
- KILLARK Glass Globes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG CWM25-00-30V47 10046130 Contactor, 25 A Rated, 3 NO Main Contact, 400-415V 50Hz/480V 60Hz
€198.50 /unit





