MORSE DRUM 201B/20-3-50 Portable Drum Roller, 2 Belts, 16 RPM, 3 Phase, 50Hz | AF6FCY
MORSE DRUM 201B/20-3-50 Portable Drum Roller, 2 Belts, 16 RPM, 3 Phase, 50Hz
Item: AF6FCYModel: 201B/20-3-50
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Product Specifications:
Item Portable Drum Roller
Amps 1.7/1A
Amps Drawn 1A
Capacity Dry 300 lbs.
Capacity Liquids 300 lbs.
Drum Dia. 16" to 23"
Drum Height 0" to 35"
Drum Material Plastic, Steel
Drum Material Steel, Plastic
Drum Rpm 16 RPM , 16 RPM, RPM Is Based On 22.5" (57.15 cm) Diameter Drum
Drum Size 0 gal. to 55 gal.
Dryload Capacity 300 lbs.
Explosion Proof No
Frequency 50 Hz
Hp 1/2 hp
Liquid Capacity 300 lbs.
Loaded Height 40"
Max. Operating Temp. 140 Deg. F
Max. Operating Temp. 140°F
Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan Cooled
Overall Depth 34 3/4"
Overall Height 19 1/4"
Overall Width 21"
Phase 3
Product Datasheet morse-drum-201bvs-a.pdf
Speed Type Belted Fixed
Style TEFC
Tilt Style Tipping Lever
Type Portable
Voltage 400V