WEG CWM800-22-30E39 Contactor | BB8HTQ
WEG CWM800-22-30E39 11747436 Contactor, 800 A Rated, 3 NO Main Contact, 2 NO, 2 NC Aux Contact, 200-240V 50/60Hz/200-220V DC
Item: BB8HTQModel: CWM800-22-30E39Cross Ref: 11747436
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Contactor
Control Voltage 200-240V/200-220V DC
Depth 9.7"
Electrical Lifespan 0.5 Million Cycles
Frequency 60/50 Hz
Height 12 1/5"
Horsepower 600 hp
Main Contacts NO
Max. Rated Operational Frequency 50 Hz
Mechanical Lifespan (ac) 5 Milion Cycles
Mechanical Lifespan (dc) 5 Milion Cycles
Min. Rated Operational Frequency 60 Hz
No. Of Contacts 3 NO
Part/accessory Type Contactor
Rated Current 800A
Rated Insulation Voltage 1000V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 1000V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 1050A
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 1050A
Rated Operational Voltage 690V
Rated Operational Voltage Ue 690V
Terminal Type Screw
Width 13.6"