WEG 02018ET3H256TC-W22 11535533 General Purpose Motor, TEFC Cast Iron 254/6TC Frame, 20 HP, 1770 RPM, 575 V
1800 rpm
20 hp
256TC
Get it by Tuesday, Apr 14
5.00% off
€2,635.88 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | General Purpose Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C , 104°F |
| Base Type | Rigid Base |
| Bearing Cap | Yes |
| Bearing Type | Ball |
| Breakdown Torque | 260% |
| Cc Number | CC029A |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency | 93% |
| Efficiency @ 100% | 93% |
| Efficiency @ 50% | 91.7% |
| Efficiency @ 75% | 92.4% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Cast Iron |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | C |
| Frame | 254/6TC , 256TC |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 19.3A |
| Grounding Lugs | Single |
| Hp | 20 hp |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Ins. Class | Class F |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 125A |
| Length Less Shaft | 20 15/16" |
| Locked Rotor Time (cold) | 32 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 18 sec. |
| Locked Rotor Torque | 240% |
| Main Terminal Box Hole | 1 1/2" |
| Main Terminal Box Type | NPT |
| Manufacturers Warranty Length | 3 yrs. |
| Max. Ambient Temp. | 40°C |
| Moment Of Inertia (j) | 3.1 lbs.-sq. ft. |
| Motor Application | General Application |
| Motor Bearings | Ball |
| Motor Design | 3-Phase |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Motor Frame Material | Cast Iron |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Motor Service Factor | 1.25 |
| Motor Shaft Design | Keyed |
| Motor Shaft Rotation | Clockwise/Counter Clockwise |
| Motor Shaft Rotation | Clockwise, Counter Clockwise |
| Motor Type | Three Phase |
| Mounting | F-1 |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Nameplate Rpm | 1765 RPM |
| Nema Design | None |
| No Load Amps | 7.68A |
| No. Of Speeds | 1 |
| Noise | 64 dBA |
| Noise Level | 64 dBA |
| Nominal Efficiency | 93% |
| Number Of Poles | 4 |
| Overall Length | 24 15/16" |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor 50% | 0.68 |
| Power Factor 75% | 0.79 |
| Power Factor_100% | 0.84 |
| Product Datasheet | weg-02018et3h256tc-w22.pdf |
| Rated Current | 19.3A |
| Rated Speed | 1770 RPM |
| Rated Voltage | 575V |
| Regreasing System | At Drive End And Non-Drive End |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Rpm Range | 1701-1800 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.25 |
| Shaft Dia. | 1 5/8" |
| Shaft Length | 4" |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 1.67% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1800 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Thermal Protection | None |
| Torque | 58.7 lbs.-ft. |
| Usable @ 200v | No |
| Usable @ 208v | No |
| Voltage | 575V AC |
| Warranty | 3 yrs. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 73.35 |
| Ship height (cm) | 53.34 |
| Ship length (cm) | 63.34 |
| Ship width (cm) | 50.8 |
| HS code | 8501524000 |
| Country of Origin | MX |
Documentation:
Product Variants
| Model | Service Factor | Frequency | Motor Enclosure Design | Hp | Full Load Amps | Nameplate Rpm | Motor Type | Mounting Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 00158ET3W90L-W22 | 1 | 50 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 2 hp | 2.8A | 1755 RPM | - | Rigid Base | €914.46 | |
| 00218ET3W100L-W22 | 1 | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 3 hp | 4.1A | 1750 RPM | - | Rigid Base | €1,095.12 | |
| 00418ET3Y112M-W22 | 1 | 50 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 5 1/2 hp | 7.3A | 1755 RPM | - | Rigid Base | €1,177.86 | |
| 00518ET3Y132S-W22 | 1 | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 7 1/2 hp | 9.1A | 1775 RPM | - | Rigid Base | €1,613.01 | |
| 00718ET3Y132M-W22 | 1 | 50 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 10 hp | 12.2A | 1770 RPM | - | Rigid Base | €1,918.09 | |
| 01818ET3Y180MFF-W22 | 1.25 | 50/60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 25 hp | 30.6A | 1775 RPM | - | Face/Base | €4,486.20 | |
| 02218ET3Y180LFF-W22 | 1.25 | 50/60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 30 hp | 36A | 1775 RPM | - | Face/Base | €5,926.53 |
Explore Products
- WATTS SAE-TC-ADAPTER 1/4 Adapter 1/4 Inch Use With Srs Sae-tc
- MORSE CUTTING TOOLS CTS21 Hole Cutter, 1 5/16 Inch Saw Dia, 8 Teeth, 1/8 Inch Max. Cutting Depth
- SEALMASTER CRFTC-PN12 RMW 713640 Flange Bearing, 2 Bolt, 0.75 Inch Dia, Setscrew Locking, Composite Housing
- SIEMENS 75CF14 Replacement Contact Kit
- PACKARD 100679885
- VERMONT GAGE 164405320 Reversible Assembly, Class Z, Black Guard, Master, Green
- METRO TTS6NA Track Set 2 Piece x 6 Feet
- MARTIN SPROCKET 50BS38 1 3/16 Roller Chain Sprocket, Bore To Size, 1.188 Inch Bore, 7.918 Inch Outside Dia. Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Brass Air Brake Connectors and Accessories
- Label Maker Ribbon Cartridges
- Combination Square Sets and Components
- Plate and Beam Lifting Clamps
- Bird Screens
- LOC-LINE Side Flow Nozzle
- AKRO-MILS 30240 Akrobins Plastic Storage Bins
- MILLER BY HONEYWELL GlideLoc Vertical Height Access Ladder System Kits, Galvanized
- CHICAGO PNEUMATIC CP3000 Series Inline Die Grinders
- ANVIL AS230 Series Fender Washers, Electro-Galvanized
- YOKE Sling Hook
- MAIN FILTER INC. Hydraulic Coreless Filters
- HUSQVARNA Drive Belts
- ACME ELECTRIC WI150 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- METRIC BLUE Hex Keys, Black Oxide Finish, Steel, Metric
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 02018ET3H256TC-W22 11535533 General Purpose Motor, TEFC Cast Iron 254/6TC Frame, 20 HP, 1770 RPM, 575 V
€2,774.61 /unit


