WEG 02018EP3EPM254/6Y 10837671 Air Handling Motor, Pad Mount, 20 HP, 15 kW, 1800 RPM, 256T Frame, 230/460 V
20 hp
256Y
1800 rpm
Get it by Wednesday, Apr 8
€2,202.35 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | General Purpose Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -40°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Breakdown Torque | 250% |
| Composition | Cast Iron |
| Connection Cables Quantity | 12 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 91% |
| Efficiency @ 50% | 91% |
| Efficiency @ 75% | 91.7% |
| Enclosure | IC418 |
| Enclosure Type | Teao |
| Fan Cover Material | Without Fan Cover |
| Fan Material | Without Fan |
| Feet | No |
| Flange | Without |
| Flange Type | Without |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frame Size | 256T |
| Frequency | 60 Hz |
| Grounding Lugs | Single |
| Hp | 20 hp |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 143/285A |
| Locked Rotor Time (cold) | 27 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 15 sec. |
| Locked Rotor Torque | 240% |
| Main Terminal Box Hole | 1 1/4" |
| Main Terminal Box Type | NPT |
| Moment Of Inertia (j) | 2.86 lbs.-sq. ft. |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Air Over |
| Mounting | F-1 , Footless |
| No Load Amps | 9.6/19.2A |
| No. Of Poles | 4 |
| Noise Level | 69 dBA |
| Output Rating | 20 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.7 |
| Power Factor 75% | 0.8 |
| Power Factor_100% | 0.84 |
| Rated Current | 24.6/49.2A |
| Rated Speed | 1755 RPM |
| Rated Torque | 59.8 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 230/460V |
| Regreasing System | At Drive End And Non-Drive End |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1800 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.25 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 2.5% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1800 RPM |
| Temp. Rise | 105 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 230/460V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 134.55 |
| Ship height (cm) | 24.38 |
| Ship length (cm) | 39.88 |
| Ship width (cm) | 30.99 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Voltage | Motor Enclosure Design | Hp | Frame | Duty Cycle | No. Of Poles | Synchronous Speed | Mounting | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
00156ET3EPM143/5Y-W2 | 208-230/460V | - | 1 1/2 hp | 143Y | - | - | - | - | €492.39 | |
![]() |
04012ET3EPM364/5Y | 208-230/460V | - | 40 hp | 364Y | - | - | - | - | €6,333.24 | |
![]() |
00518EP3EPM182/4Y | 230/460V AC | Totally Enclosed Fan Cooled | 5 hp | 184Y | S1 | 4 | 1800 RPM | Footless | €772.90 | |
![]() |
00318ET3EPM182/4Y-W2 | 208-230/460V AC | Totally Enclosed Air Over | 3 hp | 184YZ | S1 | 4 | 1800 RPM | Pad Mounted | €590.40 | |
![]() |
00136EP3EPM143/5Y | 230/460V AC | Totally Enclosed Air Over | - | 145Y | S1 | 2 | 3600 RPM | Footless | €500.39 | |
![]() |
04018ET3EPM324/6Y-W2 | 208-230/460V AC | Totally Enclosed Air Over | 40 hp | - | S1 | 4 | 1800 RPM | Pad Mounted | €3,609.74 | |
![]() |
06012EP3EPM404/5Y | 230/460V AC | Totally Enclosed Air Over | 60 hp | 404/5T | S1 | 6 | 1200 RPM | Footless | €10,625.18 |
Explore Products
- SLOAN 3870516 Sink, 3 Stations
- WINSMITH E17MSFD21100UM Worm Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
- EATON E34EX855RD Pushbutton, 30.5 mm, Red, 1No-1Nc, Illuminated, Transformer, 120 Vac Light Unit
- VULCAN HART 00-418060-00002 Thermostat Knob, Red, 150 - 550 Deg F, 2.35 x 2.75 x 1.65 Inch Size
- GATES L-150-100-LLUKNTB Synchronous & Timing Belt
- BOSTON GEAR 718-20-H Reducer, 0.625 Inch Size, 0.875 Inch Dia., Double
- EQUIPTO 1015D63A-PY Bulk Rack With Decking, Add-On, Light-Duty, 72 Inch x 36 Inch x 60 in, Ribbed Steel
- EATON V42D28T4516CU Ventilated Transformer, 45 KVA, 3-Phase, 2400V-208Y/120V, Copper Coil
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Tool Accessories
- Blast Cabinet Accessories
- Tube Clamps
- HID Capacitors
- Soil Core Sampling Kits
- LOC-LINE Double Socket
- OIL SAFE Premium Pump Quick Connect Kits
- MEMPHIS GLOVE Big Jake Premium Palm Work Gloves
- ANVIL CT138R Series Rod Threaded Ceiling Flanges
- ASHLAND CONVEYOR Sprocketed Roller
- SLOAN Cartons
- ENERPAC HMT Series Torque Wrench Drives
- GRAINGER Sticky Surface Floor Mats
- MERIT BRASS SW3412D Pipe Reducing Couplings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 02018EP3EPM254/6Y 10837671 Air Handling Motor, Pad Mount, 20 HP, 15 kW, 1800 RPM, 256T Frame, 230/460 V
€2,202.35 /unit



