WEG 00118ET3H56-S Electric Motor, 1Hp, 60Hz, 1800 Rpm | BB9QRA
WEG 00118ET3H56-S 14797809 Fractional Motor, 1 HP, 1800 RPM, 575 V, 3 Phase, TEFC, 56 Frame, Footed
Item: BB9QRAModel: 00118ET3H56-SCross Ref: 14797809
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item General Purpose Motor
Altitude 1000 M.A.S.L. , 1000 MASL
Ambient Temp. -20°C to +40°C
Balancing Method 1/2" Key
Bearing Cap No
Bolt Material Carbon Steel
Break-down Torque 300%
Breakdown Torque 300%
Cold Locked Rotor Time 34 sec.
Composition Steel
Connection Cables Quantity 3
Design B
Drain Rubber, Automatic
Drip Cover Without
Duty Cycle S1
Efficiency @ 100% 85.5%
Efficiency @ 50% 82.5%
Efficiency @ 75% 84%
Efficiency At 1 % 75%
Efficiency At 50 % 52%
Efficiency At 75 % 66%
Enclosure IC411
Enclosure Type Tefc
Fan Cover Material Polymer , Steel
Fan Material Plastic
Flange Without
Flange Type Without
Frame 56
Frame Material Rolled Steel
Frequency 60 Hz
Grounding Lugs Single
Hot Locked Rotor Time 19 sec.
Hp 1 hp
Impregnation Method Dip And Bake Polyester
Insulation Class Class F
L. R. Amps 10.1A
L.r. Amperes 10.1A
Locked Rotor Time (cold) 34 sec.
Locked Rotor Time (hot) 19 sec.
Locked Rotor Torque 280%
Lrc 8.6X(Code M)
Main Terminal Box Hole 0.881"
Main Terminal Box Hole Size 0.881"
Moment Of Inertia 0.1232 lbs.-sq. ft.
Moment Of Inertia (j) 0.1232 lbs.-sq. ft.
Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan Cooled
Motor Speed 1765 RPM
Mounting F-1 , Foot Mounted
No Load Amps 0.712A
No. Of Poles 4
Noise Level 52 dBA
Output 1 hp
Output Rating 1 hp
Overload Protection No
Overload Protector Without Overload Protector
Painting Only Primer
Phase 3
Power Factor 50% 0.52
Power Factor 75% 0.66
Power Factor At 1 % 85.5
Power Factor At 50 % 82.5
Power Factor At 75 % 84
Power Factor_100% 0.75
Product Datasheet weg-00118et3h56-s.pdf
Rated Current 1.18A
Rated Speed 1765 RPM
Rated Torque 2.98 lbs.-ft.
Rated Voltage 575V , 575V AC
Resilient Base Without
Rotation CW/CCW
Rpm 1700-1800 RPM
Screw Cap Carbon Steel
Service Factor 1.15
Shaft Material Carbon Steel
Shaft Material Grade Grade 1040/45
Slip 1.94%
Starting Method Direct On Line
Synchronous Speed 1800 RPM
Temp. Rise 80 K
Terminal Block Without
Terminal Box Left Position
Tropicalized Painting Without
Voltage 575V AC