Item: CU9KXCModel: SRSCR3225P16Cross Ref: 56PV30 / 5335843
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 45°
Cutting Direction Right Hand
Functional Width 1.26"
Inclination Angle
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 16 mm
Insert Holding Type Screw On
Insert Seat Size 16
Insert Shape Round
Length 6.693"
Orthogonal Rake Angle
Overall Length 170 mm
Projection Length 1.26"
Shank Height 32 mm
Shank Width 25 mm