WALTER TOOLS PTGNL1616H16 Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PTGN Toolholder, Triangle
Item: CU9KPMModel: PTGNL1616H16Cross Ref: 56PZ62
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 90°
Cutting Direction Left Hand
Functional Width 0.787"
Inclination Angle -6°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 16 mm
Insert Holding Type Lever Lock
Insert Seat Size 16
Insert Shape Triangle
Iso Number PTGNL1616H16
Lead Angle 91°
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 100 mm
Projection Length 0.795"
Shank Height 16 mm