WALTER TOOLS PTFNL3225P16 Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PTFN Toolholder, Triangle
Item: CU9KPKModel: PTFNL3225P16Cross Ref: 56PY87
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 90°
Cutting Direction Left Hand
Functional Width 1.26"
Inclination Angle -6°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 16 mm
Insert Holding Type Lever Lock
Insert Seat Size 16
Insert Shape Triangle
Iso Number PTFNL3225P16
Length 6.693"
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 170 mm
Projection Length 0.787"
Shank Height 32 mm
Shank Width 25 mm