Item: CU9KMZModel: PSBNL3225P12Cross Ref: 56PY40 / 5007937
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 75°
Cutting Direction Left Hand
Inclination Angle -6°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 12 mm
Insert Holding Type Lever Lock
Insert Seat Size 12
Insert Shape Square
Iso Number PSBNL3225P12
Length 6.693"
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 170 mm
Projection Length 1.083"
Shank Height 32 mm
Shank Width 25 mm