WALTER TOOLS DC170-08-04.400A1-WJ30EJ Taper Length Drill Bit, 4.40 mm Drill Bit Size, 45 mm Flute Length, 6 mm Shank Dia | CU9CMD 53AR20
WALTER TOOLS DC170-08-04.400A1-WJ30EJ 6745333 Taper Length Drill Bit, 4.40 mm Drill Bit Size, 45 mm Flute Length, 6 mm Shank Dia
Item: CU9CMDModel: DC170-08-04.400A1-WJ30EJCross Ref: 53AR20 / 6745333
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Taper Length Drill Bit
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.173"
Decimal Equivalent 0.1732
Depthdia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 140°
Drill Bit Point Type Split Point
Drill Bit Size 4.4 mm
Drill Diameter Tolerance M7
Drill Length Class Taper Length
Drill Point Length 0.801 mm
Drilling Depth 1.457"
Finish Titanium Aluminum Nitride, Aluminum Chromium Nitride
Finish - Machining Tialn+Alcrn
Flute Length 45 mm
Flute Type Spiral
Grade Grade WJ30EJ
Length 3.346"
Material Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining Grade WJ30EJ
Max. Drilling Depth 37 mm
Number Of Coolant Holes 2
Number Of Flutes 2
Overall Length 85 mm
Point Angle 140°
Point Type Split Point
Primary Material Application Cast Iron, Steel
Primary Material Application Iso Code K, P
Secondary Material Application Hardened Steel
Secondary Material Application Iso Code H
Shank Dia. 6 mm
Shank Length 36 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 4.4 mm