WALTER TOOLS DC170-08-09.400A1-WJ30EJ Taper Length Drill Bit, 9.40 mm Drill Bit Size, 95 mm Flute Length, 10 mm Shank Dia | CU9CTD 53AT80
WALTER TOOLS DC170-08-09.400A1-WJ30EJ 6745395 Taper Length Drill Bit, 9.40 mm Drill Bit Size, 95 mm Flute Length, 10 mm Shank Dia
Item: CU9CTDModel: DC170-08-09.400A1-WJ30EJCross Ref: 53AT80 / 6745395
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Taper Length Drill Bit
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.37"
Decimal Equivalent 0.3701
Depthdia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 140°
Drill Bit Point Type Split Point
Drill Bit Size 9.4 mm
Drill Diameter Tolerance M7
Drill Length Class Taper Length
Drill Point Length 1.71 mm
Drilling Depth 3.15"
Finish Titanium Aluminum Nitride, Aluminum Chromium Nitride
Finish - Machining Tialn+Alcrn
Flute Length 95 mm
Flute Type Spiral
Grade Grade WJ30EJ
Length 5.472"
Material Grade - Machining Grade WJ30EJ
Max. Drilling Depth 80 mm
Number Of Coolant Holes 2
Number Of Flutes 2
Overall Length 139 mm
Point Angle 140°
Point Type Split Point
Shank Dia. 10 mm
Shank Length 40 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 9.4 mm