WALTER TOOLS A4611-21.5 Drill Bit, 21.50 mm Drill Bit Size, 10 5/8 Inch Flute Length, Mt2 Taper Shank | CU8ECN 441T45
WALTER TOOLS A4611-21.5 5066244 Drill Bit, 21.50 mm Drill Bit Size, 10 5/8 Inch Flute Length, Mt2 Taper Shank
Item: CU8ECNModel: A4611-21.5Cross Ref: 441T45 / 5066244
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.846"
Cutting Edge Length 9.724"
Decimal Equivalent 0.8465
Depth X Dia. Ratio 16xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 21.5 mm
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 10 5/8"
Flute Type Spiral
Grade General Purpose
Length 15.945"
Max. Drilling Depth 10 5/8"
Number Of Flutes 2
Overall Length 405 mm