WALTER TOOLS A4611-15.5 Drill Bit, 15.50 mm Drill Bit Size, 9 1/32 Inch Flute Length, Mt2 Taper Shank | CU8EAE 441T33
WALTER TOOLS A4611-15.5 5066232 Drill Bit, 15.50 mm Drill Bit Size, 9 1/32 Inch Flute Length, Mt2 Taper Shank
Item: CU8EAEModel: A4611-15.5Cross Ref: 441T33 / 5066232
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.61"
Cutting Edge Length 8.425"
Decimal Equivalent 0.6102
Depthdia. Ratio 16xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 15.5 mm
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 9 1/32"
Flute Type Spiral
Grade General Purpose
Length 13.976"
Max. Drilling Depth 9.031"
Maximum Drilling Depth 9 1/32"
Number Of Flutes 2
Overall Length 355 mm