WALTER TOOLS A1511-11.5 Long Drill Bit, 11.50 mm Drill Bit Size, 5 1/32 Inch Flute Length, 11.50 mm Shank Dia | CU8UTD 440V90
WALTER TOOLS A1511-11.5 5061590 Long Drill Bit, 11.50 mm Drill Bit Size, 5 1/32 Inch Flute Length, 11.50 mm Shank Dia
Item: CU8UTDModel: A1511-11.5Cross Ref: 440V90 / 5061590
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Long Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.453"
Cutting Edge Length 4.331"
Decimal Equivalent 0.4528
Depthdia. Ratio 12xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 11.5 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Extra Long
Drill Point Length 3.45 mm
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 5 1/32"
Flute Type Spiral
Grade General Purpose
Length 7.677"
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining General Purpose
Maximum Drilling Depth 5 1/32"
Number Of Flutes 2
Overall Length 195 mm
Point Angle 118°
Point Type Conventional Point
Shank Dia. 11.5 mm
Shank Length 2 5/8"
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 11.5 mm