WALTER TOOLS A1511-1.75 Long Drill Bit, 1.75 mm Drill Bit Size, 2 5/64 Inch Flute Length, 1.75 mm Shank Dia | CU8UNJ 440V78
WALTER TOOLS A1511-1.75 5061573 Long Drill Bit, 1.75 mm Drill Bit Size, 2 5/64 Inch Flute Length, 1.75 mm Shank Dia
Item: CU8UNJModel: A1511-1.75Cross Ref: 440V78 / 5061573
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 10
Product Specifications:
Item Long Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.069"
Cutting Edge Length 1.969"
Decimal Equivalent 0.0689
Depthdia. Ratio 12xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 1.75 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Extra Long
Drill Point Length 0.526 mm
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 2 5/64"
Flute Type Spiral
Grade General Purpose
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining General Purpose
Max. Drilling Depth 2.078"
Maximum Drilling Depth 2 5/64"
Number Of Flutes 2
Overall Length 80 mm
Point Angle 118°
Point Type Conventional Point
Shank Dia. 1.75 mm
Shank Length 1 1/16"
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 1.75 mm