WALTER TOOLS A1249XPL-1.6 Jobber Length Drill Bit, 1.60 mm Drill Bit Size, 20 mm Flute Length, 43 mm Overall Length | CU8PBF 441X69
WALTER TOOLS A1249XPL-1.6 5236492 Jobber Length Drill Bit, 1.60 mm Size, 20 mm Flute Length, 43 mm Overall Length
Item: CU8PBFModel: A1249XPL-1.6Cross Ref: 441X69 / 5236492
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 5
Product Specifications:
Item Jobber Length Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.063"
Cutting Edge Length 0.669"
Decimal Equivalent 0.063
Depth X Dia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conical Point
Drill Bit Size 1.6 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 0.373 mm
Finish Aluminum Chromium Nitride
Finish - Machining AlCrn
Flute Length 20 mm
Flute Type Parabolic
Grade Grade XPL
Length 1.693"
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining Grade XPL
Max. Drilling Depth 20 mm
Mfr. Series UFL Series
Number Of Flutes 2
Overall Length 43 mm
Point Angle 130°
Point Type Conical Point
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P
Secondary Material Application Composite, Nickel, Titanium
Secondary Material Application Iso Code O, S
Shank Length 23 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 1.6 mm