WALTER TOOLS A1244-5/32IN Jobber Length Drill Bit, 5/32 Inch Size Drill Bit Size, 43 mm Flute Length | CU8RHM 442N01
WALTER TOOLS A1244-5/32IN 5060402 Jobber Length Drill Bit, 5/32 Inch Size Size, 43 mm Flute Length
Item: CU8RHMModel: A1244-5/32INCross Ref: 442N01 / 5060402
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 5
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 5/32"
Cutting Edge Length 1.417"
Decimal Equivalent 0.1563
Depth X Dia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conical Point
Drill Bit Size 5/32"
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 0.925 mm
Finish Bright
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 43 mm
Flute Type Spiral
Grade General Purpose
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining General Purpose
Max. Drilling Depth 43 mm
Measurement System Fractional Inch
Mfr. Series VA
Number Of Flutes 2
Overall Length 75 mm
Point Angle 130°
Point Type Conical Point
Primary Material Application Nickel, Stainless Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code M, S
Secondary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Steel
Secondary Material Application Iso Code N, P
Series VA Series
Shank Length 32 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 0.156"