WALTER TOOLS A1167A-6.7 Jobber Drill Solid Carbide 3 inch L | AG6YME 49L372
WALTER TOOLS A1167A-6.7 Jobber Drill Solid Carbide 3 inch L
Item: AG6YMEModel: A1167A-6.7Cross Ref: 49L372
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right
Cutting Edge Dia. 0.264"
Cutting Edge Length 1.22"
Decimal Equivalent 0.2638
Drill Bit Point Angle 150°
Drill Bit Point Type Self Centering Point
Drill Bit Size 6.7 mm
Drill Diameter Tolerance H7
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 0.898 mm
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 42 mm
Material Grade - Machining Grade A
Maximum Drilling Depth 42 mm
Measurement System Metric
Number Of Flutes 3
Overall Length 70 mm
Series Bohrs. Version A
Shank Dia. 6.7 mm
Shank Length 28 mm
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 6.7 mm