VNE STAINLESS EG31CC3.0X2.5 Concentric Reducer T304 Stainless Steel | AA3NMB 11P828
VNE STAINLESS EG31CC3.0X2.5 Concentric Reducer T304 Stainless Steel
Item: AA3NMBModel: EG31CC3.0X2.5Cross Ref: 11P828
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Concentric Reducer
Application Animal Food, Beverage, Dairy, Food, Personal Care
Connection Type Clamp
Exterior Finish 32 RA
Fitting Material Stainless Steel
Fitting Side A Connection Type Clamp
Fitting Side A Tube Outer Diameter 3"
Fitting Side B Connection Type Clamp
Fitting Side B Tube Outer Diameter 2 1/2"
Fitting Wall Thickness 0.065"
Interior Finish 32 RA
Material Grade Grade 304
Overall Length 3"
Specific Fitting Shape Concentric Reducer
Standards 3A, Asme, Fisa, Fpsa, Ispe, Wcma
Tube Size 2.5" x 3"