VNE STAINLESS EG31CC2.5X2.0 Concentric Reducer T304 Stainless Steel | AA3NLY 11P825
VNE STAINLESS EG31CC2.5X2.0 Concentric Reducer T304 Stainless Steel
Item: AA3NLYModel: EG31CC2.5X2.0Cross Ref: 11P825
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Concentric Reducer
Application Animal Food, Beverage, Dairy, Food, Personal Care
Connection Type Clamp
Exterior Finish 32 RA
Fitting Material Stainless Steel
Fitting Side A Connection Type Clamp
Fitting Side A Tube Outer Diameter 2 1/2"
Fitting Side B Connection Type Clamp
Fitting Side B Tube Outer Diameter 2"
Fitting Wall Thickness 0.065"
Interior Finish 32 RA
Material Grade Grade 304
Overall Length 3"
Specific Fitting Shape Concentric Reducer
Standards 3A, Asme, Fisa, Fpsa, Ispe, Wcma
Tube Size 2.5" x 2"