FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pin Gage |
| Accuracy | -0.0002" to 0" |
| Dia. Range | 0.751" to 0.8325" |
| Dia. Sub-range | 0.7755" to 0.8" |
| Diameter | 0.784" |
| Diameter Increment | 0.0005" |
| Diameter Range | 0.751" to 0.8325" |
| Diameter Sub-range | 0.7755" to 0.8" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Black Oxide |
| Gauge Type | No Go Minus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Includes | Certificate Of Accuracy |
| Increments | 0.0005" |
| Length | 2" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Nominal Size | 0.784" |
| Overall Length | 2" |
| Shape | Cylindrical |
| Surface Finish | Ten Microinch Or Better |
| Tolerance | 0.0002" |
| Tolerance Class | Class Zz |
| Width | 0.784" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.13 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 1.98 |
| Ship width (cm) | 1.98 |
| HS code | 9031808085 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Material | Long Form Calibration Certificate | Tolerance | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 911209400 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €5.81 | |
| 911212500 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €5.81 | |
| 911225000 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €5.81 | |
| 911237500 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €5.81 | |
| 911212400 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €5.81 | |
| 911201100 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.23 | |
| 911201200 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.23 |
Explore Products
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HPMA04406 Angle Plug, Male, With 15 Feet Cable, 7 Pole
- GATES 12/5VP1900 Banded V-Belt, 12 Strand, 190 Inch Length, 0.598 Inch Thickness
- APOLLO VALVES 87A2031570 Ball Valve, 1/2 Inch Size, 150RF, Full Port, Stainless Steel, Round Handle
- BALDOR MOTOR CDP3605 Permanent Magnet Motor, 180V DC, 1750 RPM, 5 hp, TEFC, 1810ATC Frame
- GRAINGER BULK-RS-BHS50-713 Buna-N Strip, 1 Inch X 10 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 50A, Acrylic Adhesive Backed, Black
- KIPP K0269.2062X20 Adjustable Handles 0.78 M6 Orange
- UNGER MD40B Wet Flat Mop 16 Inch Blue/white
- BALDOR MOTOR CD5333 SCR Drive Motor, 100/50V, 1750 RPM, 0.33 hp, TEFC, 56C Frame
Explore More
- KEYSHAFT
- Screwdriver Sets
- Traffic Safety Vests
- Spray Bottles and Trigger Sprays
- Compression and Die Springs
- Forged Eye Nuts
- RINGERS GLOVES Heavy Duty Impact Gloves
- DESTACO 602 Series Straight Line Action Clamps
- VIEGA PROPRESS Female XL-C Adapter, Copper, Press x FNPT
- ANVIL AF090 Series Restraining Straps, Electro Galvanized
- GEORG FISCHER Reducing Coupling, CPVC, Gray
- AVERY DENNISON GHS Chemical Laser Printer Label
- GATES M500-MTF Wire Braid Hoses
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 911278400 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 0.784 Inch Size
€15.31 /unit
