FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pin Gage |
| Accuracy | -0.0002" to 0" |
| Dia. Range | 0.751" to 0.8325" |
| Dia. Sub-range | 0.7755" to 0.8" |
| Diameter | 0.782" |
| Diameter Increment | 0.0005" |
| Diameter Range | 0.751" to 0.8325" |
| Diameter Sub-range | 0.7755" to 0.8" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Black Oxide |
| Gauge Type | No Go Minus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Includes | Certificate Of Accuracy |
| Increments | 0.0005" |
| Length | 2" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Nominal Size | 0.782" |
| Overall Length | 2" |
| Shape | Cylindrical |
| Surface Finish | Ten Microinch Or Better |
| Tolerance | 0.0002" |
| Tolerance Class | Class Zz |
| Width | 0.782" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.13 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 1.98 |
| Ship width (cm) | 1.98 |
| HS code | 9031808085 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Material | Long Form Calibration Certificate | Tolerance | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 911209400 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €5.81 | |
| 911212500 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €5.81 | |
| 911225000 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €5.81 | |
| 911237500 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €5.81 | |
| 911212400 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €5.81 | |
| 911201100 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.23 | |
| 911201200 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.23 |
Explore Products
- PROCON 104B115F11BB Rotary Vane Pump, Brass, 115 GPH, EPDM/Nitrile, Standard-Non External Adjust
- MCR SAFETY 96782XXXL Coated Glove, 3XL, Nitrile, Sandy, Black, 1 Pair
- GATES 16/5VP1400 Banded V-Belt, 16 Strand, 140 Inch Length, 0.598 Inch Thickness
- DAYTON 2ZWZ6 Centrifugal Pump 1/2 Hp 1 Ph 115/230v
- SMC VALVES CXSWM15-75-Z76-XB11 Cylinder, 15 mm Size, Slide Bearing
- FABORY U39351.025.0450 Cotter Pin, 4 1/2 In Lg., Low Carbon Steel, 1/4 In Pin Dia., Hammerlock, Zn Plated
- MAIN FILTER INC. MF0572567 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 7.04 Inch Height
- BOSTON GEAR P00769
Explore More
- KEYSHAFT
- Label Dispensers
- Electronic Temperature Controller Acc.
- Pegboards
- Retaining Washers
- Gas Unit Heater Accessories
- STARRETT Steel Straight Edge
- OIL SAFE Premium Pump Quick Connect Kits
- RUD CHAIN RS Eye Bolts, Metric Thread
- H.K. PORTER Center Cut Cutters, Industrial Grade
- ANVIL AS6151 Series Plastic Closure Strips
- BROWNING Connecting Roller Chain Link
- EDWARDS SIGNALING Alarm Bells
- HOFFMAN Proline G2 Series Disconnect Gland Plates
- VESTIL Hydraulic Hoses
- DEWALT Cordless Reciprocating Saws
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 911278200 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 0.782 Inch Size
€15.31 /unit
