FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pin Gage |
| Accuracy | 0" to +0.0002" |
| Dia. Range | 0.751" to 0.8325" |
| Dia. Sub-range | 0.7755" to 0.8" |
| Diameter | 0.777" |
| Diameter Increment | 0.0005" |
| Diameter Range | 0.751" to 0.8325" |
| Diameter Sub-range | 0.7755" to 0.8" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Black Oxide |
| Gauge Type | Go Plus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Includes | Certificate Of Accuracy |
| Increments | 0.0005" |
| Length | 2" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Nominal Size | 0.777" |
| Overall Length | 2" |
| Shape | Cylindrical |
| Surface Finish | Ten Microinch Or Better |
| Tolerance | 0.0002" |
| Tolerance Class | Class Zz |
| Width | 0.777" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.13 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 1.98 |
| Ship width (cm) | 1.98 |
| HS code | 9031808085 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Material | Long Form Calibration Certificate | Tolerance | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 911100000 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €18.70 | |
| 911102300 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 | |
| 911102400 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 | |
| 911102700 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 | |
| 911102900 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 | |
| 911103100 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 | |
| 911103300 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 141236140 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.3614 Inch Size
- PIP 9100-52680/XL Electrical Safety Leather Cover Gloves, XL, Gray, Each
- WALTER TOOLS DCGW070208FS-1 WDN10 6674542 Diamond Turning Insert, Neutral, 3/32 Inch Thick, 1/32 Inch Corner Radius
- EATON ECN0711CPA-A29 Non-Reversing Motor Control Starter, Nema 1, 3 Phase, 460V/60 Hz -440V/50 Hz Primary Power
- CASH VALVE GT11313395 Spring Button
- DIXON B32W-R300150P Eccentric Reducer, 3 x 1-1/2 Inch Dia., 316L Stainless Steel
- BRADY 3PS-094-2-WT-S-2 622024 Precut Label Roll, 3/32 x 1 Inch, Polyolefin, White, For 00 AWG Wire Gauge
- NORTON ABRASIVES 61463685610 Single Grit Benchstone A/o Fine
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable Generators
- Keyway Broach Shims
- Close-Coupled Pump Motors
- Automotive Fuses
- Yard Hydrants
- SHARPE VALVES Carbon Steel Inline Ball Valve, FNPT x FNPT
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Metric, Standard
- FERNCO Qwik Ells
- VIBCO PX Explosion Proof Vibrators
- MUELLER INDUSTRIES 582SS-N Y Strainers
- BRADY Blank Tags
- GEARWRENCH Bolt Extractor Sets
- VESTIL BPC Series Decorative Bollard Covers, Pawn Type
- ZURN DUXL Dielectric Pipe Fittings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 911177700 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 0.777 Inch Size
€15.31 /unit
