FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pin Gage |
| Accuracy | 0" to +0.0002" |
| Dia. Range | 0.626" to 0.7505" |
| Dia. Sub-range | 0.7255" to 0.7505" |
| Diameter | 0.729" |
| Diameter Increment | 0.0005" |
| Diameter Range | 0.626" to 0.7505" |
| Diameter Sub-range | 0.7255" to 0.7505" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Black Oxide |
| Gauge Type | Go Plus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Includes | Certificate Of Accuracy |
| Increments | 0.0005" |
| Length | 2" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Nominal Size | 0.729" |
| Overall Length | 2" |
| Shape | Cylindrical |
| Surface Finish | Ten Microinch Or Better |
| Tolerance | 0.0002" |
| Tolerance Class | Class Zz |
| Width | 0.729" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.11 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 1.85 |
| Ship width (cm) | 1.85 |
| HS code | 9031808085 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Material | Long Form Calibration Certificate | Tolerance | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 911100000 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €18.70 | |
| 911102300 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 | |
| 911102400 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 | |
| 911102700 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 | |
| 911102900 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 | |
| 911103100 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 | |
| 911103300 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 |
Explore Products
- EATON CHUN4N6N4NPX
- BRADY 5848-O 109677 Pipe Marker, Sodium Hypochlorite, Orange, Black, Fits 1/2 to 1 3/8 Inch OD, 1 Pipe Marker
- TITAN FASTENERS BHW100BN
- ASHCROFT 50W1050RT260C Threaded Thermowell, 1/2 Inch MNPT, For 12 Inch Stem Lg, 10 1/2 Inch Insertion Lg, 304 SS
- APPLETON ELECTRIC 29100
- WALTER TOOLS P22519-UNC1/4 6244690 Spiral Flute Tap, 1/4-20 Thread Size, 10 mm Thread Length, 80 mm Length
- GRAINGER U08305.050.0225 Carriage Bolt, 1/2 In - 13 Thread Size, Steel, 2 1/4 In Lg., Zn Plated, Gr. 2, Coarse
Explore More
- KEYSHAFT
- Concrete Mixer Accessories
- Water Purification Systems
- Combination Padlocks
- Filter Bags
- Structural Washers
- DESTACO 2002 Series Vertical Hold Down Clamps, Solid Bar
- ASCO VALVES 8551 Series Compact Solenoid Spool Valves
- FACOM 46 VSE Series Insulated Open End Wrenches, 1000 Volt
- ACME ELECTRIC WH0 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- MOON AMERICAN Spanner Wrench
- APEX-TOOLS Bit Holders
- SUPER-STRUT C710 Series Channel Clevis Hanger
- SIOUX CHIEF Push Fit Slip Couplings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 911172900 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 0.729 Inch Size
€11.05 /unit
