TSUBAKI MIUS700-1R Cam Clutch, 1.937 Inch Size
Get it by Tuesday, May 26
€4,038.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A | 5" |
| C (outer Race Width) | 4 22/25" |
| D (pitch Circle Diameter) | 6 1/4" |
| F Inner Race O.d. | 3.996" |
| Filler Plug Location | 0.78" |
| Max. Indexing | 300 CPM |
| Max. Overrunning Inner Race | 30 RPM |
| No. Of Tapped Holes | 6 |
| Oil Capacity | 8.84 oz. |
| S (thread Depth) | 0.787" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| MIUS750-2L | MIUS750-2L | €9,756.28 | |
| MIUS750-70 | MIUS750-70 | €9,756.33 | |
| MIUS400-20 | MIUS400-20 | €1,414.24 | |
| MIUS700-50 | MIUS700-50 | €4,038.30 | |
| MIUS500-30 | MIUS500-30 | €1,717.36 | |
| MIUS400-22 | MIUS400-22 | €1,414.24 | |
| MIUS900-120 | MIUS900-120 | €19,272.97 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR 1NWD5 V-groove Swivel Caster 800 Lb. 2 H
- HUMBOLDT H-3267 Mortar Bar Container, Round
- UNISTRUT P1004A-20PL Channel, 20 Feet Length
- GRAINGER G15-1.00F-6X6 Sheet Stock 6 Inch Width 6 Inch Length 1.000 Inch Thick
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS AD63-1430BK Wire Shelving, 4 Shelves Add-On, 14 x 30 x 63 Inch Size, Black Epoxy
- APPLETON ELECTRIC U83W123 Control Station Enclosure, Aluminium, Nema Size 3
- SPEARS VALVES 91252H850-020 Diaphragm Valve, Socket, FKM, PTFE, Air To Air, 90 PSI, 2 Size, CPVC
- CHAINFLEX CF6-15-03 Continuous Flexing Control Cable 18a 600v
Explore More
- KEYSHAFT
- Sink Accessories
- Polyester and Fiberglass Air Filters
- Rekeyable Padlocks
- Whole House Fans
- Door Stops
- FABENCO DVG Series Loading Dock Safety Gates with Vertical Lifts
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Imperial, Deep
- RUD CHAIN PP-S Powerpoint Universal Connection Hoist Rings, Metric Thread
- VIBCO Big Buster Pneumatic Vibrators
- ANVIL AS517 Series Stud Nuts With RS Spring
- CLE-LINE High Speed Steel Jobber Drill Bit, Split Point
- SHUR-LINE Filter Wrenches
- MARTIN SPROCKET Double Bushed QD Type Roller Chain Sprockets, 35 Chain Number
- REGAL Metric Extension Hand Taps, Bottom, TiCN
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Watertight Locking Devices
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI MIUS700-1R Cam Clutch, 1.937 Inch Size
€4,038.30 /unit

