TSUBAKI MIUS600-2 Cam Clutch
Get it by Friday, May 22
€2,026.44 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A | 3 3/4" |
| C (outer Race Width) | 3.63" |
| D (pitch Circle Diameter) | 4 3/4" |
| F Inner Race O.d. | 2.748" |
| Filler Plug Location | 0.503" |
| Max. Indexing | 300 CPM |
| Max. Overrunning Inner Race | 30 RPM |
| No. Of Tapped Holes | 6 |
| Oil Capacity | 5.44 oz. |
| S (thread Depth) | 0.63" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 8.55 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| MIUS750-2L | MIUS750-2L | €9,756.28 | |
| MIUS750-70 | MIUS750-70 | €9,756.33 | |
| MIUS400-20 | MIUS400-20 | €1,414.24 | |
| MIUS700-50 | MIUS700-50 | €4,038.30 | |
| MIUS500-30 | MIUS500-30 | €1,717.36 | |
| MIUS400-22 | MIUS400-22 | €1,414.24 | |
| MIUS900-120 | MIUS900-120 | €19,272.97 |
Explore Products
- 3M 7100044691 Hook and Loop Sanding Disc, Coated, 6 Hole, 6 Inch Disc Diameter
- SPEARS VALVES 802-015C Tee, Socket x FPT, Schedule 80, 1-1/2 Size, CPVC
- WINTERS INSTRUMENTS TWW1512316 Weld-In Thermowell, 1/2x1.5 Inch, U=10.5 Inch, 316Ss
- EATON 10250T181NC7N Pushbutton, Heavy-Duty, Standard Actuator, Incandescent, Transformer, Red, Glass, 120 V
- GRAINGER SHCSBOX181415 Socket Head Cap Screw, 1 In - 8 Thread Size, Std, 15 In Lg., 1 In Head Ht., Blk Oxide
- VICKERS 629120
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WRS5-86-2424SS Solid Shelving, Starter Unit, 5 Shelf, 24 x 24 x 86 Inch Size, Stainless Steel
- MARTIN SPROCKET TS1630 Spur Gear, 16 Diametral Pitch, 1.875 Inch Pitch Dia., Reborable, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Helmets
- Conductivity Meters
- Fire Hose and Hydrant Valves
- Continuity Testers
- Calibration Kits and Stations
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL CarbonX Active Crew Neck Shirts
- TEMPCO Hi-Density Cartridge Immersion Heaters
- TRITAN HCPK Series Pillow Block Bearings
- KIPP M12 Thread Size Stainless Steel Star Knob
- BRANSON Sonifiers
- SLOAN Bushings
- CONTINENTAL Timing Belt Pulleys
- 3M 340D Cloth Belts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI MIUS600-2 Cam Clutch
€2,026.44 /unit

