FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Radial Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Stainless Steel |
| Bearing Industry No. | 1638 |
| Bearing Material | Stainless Steel |
| Bearing Type | Double Sealed |
| Bore Dia. | 3/4" |
| Bore Diameter | 3/4" |
| Bore Diameter Tolerance | -0.0004" to 0" |
| Bore Tolerance | -0.0004" to 0" |
| Cage Material | Stainless Steel |
| Cage Material Grade | Grade 304 |
| Closure | Double Sealed |
| Closure & Seal Type | Double Sealed, Contact Seal |
| Dynamic Radial Load Capacity | 2400 lbf. |
| Flange Type | Non Flanged |
| For Environment | Chemical, Food And Beverage, Pharmaceutical, Poultry |
| Includes Retaining Ring | No |
| Industry Number | SS1638-2RS |
| Lubricant Material | High Quality Food Grade Grease |
| Lubrication | Grease |
| Max. Speed | 5000 RPM |
| Maximum Axial Load | 3150 lbf. |
| Maximum Speed | 7500 RPM |
| Maximum Temperature | 350°F |
| Minimum Temperature | -40°F |
| Number Of Rows | 1 |
| Outer Ring Width | 0.562" |
| Outside Dia. | 2" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.001" to +0.001" |
| Outside Diameter | 2" |
| Outside Diameter Tolerance | -0.0005" to 0" |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Retaining Ring Groove | No |
| Ring Material | Stainless Steel |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Type | Contact |
| Static Load Capacity | 1785 lbs. |
| Static Radial Load Capacity | 1785 lbf. |
| Temp. Range | -40°F to +350°F |
| Width | 0.562" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.14 |
| Ship height (cm) | 1.43 |
| Ship length (cm) | 5.08 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| HS code | 8482105048 |
Product Variants
| Model | Industry Number | Bore Dia. | Closure | Outer Ring Width | Ball Material | Outside Dia. | Bore Tolerance | Max. Speed | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SS6001 | SS6001 | 12 mm | Open | 8 mm | Alloy Steel | 28 mm | -0.008 mm to 0 mm | 30000 RPM | €23.30 | |
| SS6002 | SS6002 | 15 mm | Open | 9 mm | Alloy Steel | 32 mm | -0.008 mm to 0 mm | 28000 RPM | €25.27 | |
| SS6003 | SS6003 | 17 mm | Open | 10 mm | Alloy Steel | 35 mm | -0.008 mm to 0 mm | 26000 RPM | €26.46 | |
| SS6000 ZZ FM222 | SS6000ZZ | 10 mm | Double Shielded | 8 mm | Alloy Steel | 26 mm | -0.008 mm to 0 mm | 34000 RPM | €18.38 | |
| SS6001 ZZ FM222 | SS6001ZZ | 12 mm | Double Shielded | 8 mm | Alloy Steel | 28 mm | -0.008 mm to 0 mm | 30000 RPM | €23.35 | |
| SS6002 ZZ FM222 | SS6002ZZ | 15 mm | - | - | - | 32 mm | -0.008 mm to 0 mm | 28000 RPM | €26.24 | |
| SS6003 ZZ FM222 | SS6003ZZ | 17 mm | Double Shielded | 10 mm | Alloy Steel | 35 mm | -0.008 mm to 0 mm | 26000 RPM | €28.27 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Tool Sharpeners
- Sanitary Butterfly Valves
- Label Maker Ribbon Cartridges
- Pressure Washer Hoses
- Sandpaper Sheet Rolls
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 480V Delta Primary Volts, 208Y/120 Secondary Volts, Copper Windings
- MUELLER INDUSTRIES 581SS-N Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 1/2 Inch x 60 Yard per Roll
- SUPER-STRUT Combo Channel
- ANVIL Rod Ceiling Flanges
- SPEARS VALVES PVC Gray Schedule 40 Fitting Caps, Fipt
- DORMONT BPQ Series Blue Hose Gas Connectors
- WATTS 152SS Series Steam Pressure Regulators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN SS3860 2RS FM222 Radial Ball Bearing Stainless Steel 19mm Ss1638 2rs
€60.99 /unit
