FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Radial Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Stainless Steel |
| Bearing Industry No. | 1602 |
| Bearing Material | Stainless Steel |
| Bearing Type | Double Sealed |
| Bore Dia. | 1/4" |
| Bore Diameter | 1/4" |
| Bore Diameter Tolerance | -0.0003" to 0" |
| Bore Tolerance | -0.0003" to 0" |
| Cage Material | Stainless Steel |
| Cage Material Grade | Grade 304 |
| Closure | Double Sealed |
| Closure & Seal Type | Double Sealed, Contact Seal |
| Dynamic Load Capacity | 491 lbs. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 378 lbf. |
| Flange Type | Non Flanged |
| For Environment | Chemical, Food And Beverage, Pharmaceutical, Poultry |
| Includes Retaining Ring | No |
| Industry Number | SS1602-2RS |
| Lubricant Material | High Quality Food Grade Grease |
| Lubrication | Grease |
| Max. Speed | 5000 RPM |
| Maximum Axial Load | 491 lbf. |
| Maximum Speed | 24000 RPM |
| Maximum Temperature | 350°F |
| Minimum Temperature | -40°F |
| Number Of Rows | 1 |
| Outer Ring Width | 0.312" |
| Outside Dia. | 0.687" |
| Outside Dia. Tolerance | 0" to 0" |
| Outside Diameter | 11/16" |
| Outside Diameter Tolerance | -0.0003" to 0" |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Retaining Ring Groove | No |
| Ring Material | Stainless Steel |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Type | Contact |
| Static Load Capacity | 194 lbs. |
| Static Radial Load Capacity | 194 lbf. |
| Temp. Range | -40°F to +350°F |
| Width | 0.312" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 0.8 |
| Ship length (cm) | 1.75 |
| Ship width (cm) | 1.75 |
| HS code | 8482105044 |
Product Variants
| Model | Industry Number | Bore Dia. | Closure | Outer Ring Width | Ball Material | Outside Dia. | Bore Tolerance | Max. Speed | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SS6001 | SS6001 | 12 mm | Open | 8 mm | Alloy Steel | 28 mm | -0.008 mm to 0 mm | 30000 RPM | €23.30 | |
| SS6002 | SS6002 | 15 mm | Open | 9 mm | Alloy Steel | 32 mm | -0.008 mm to 0 mm | 28000 RPM | €25.27 | |
| SS6003 | SS6003 | 17 mm | Open | 10 mm | Alloy Steel | 35 mm | -0.008 mm to 0 mm | 26000 RPM | €26.46 | |
| SS6000 ZZ FM222 | SS6000ZZ | 10 mm | Double Shielded | 8 mm | Alloy Steel | 26 mm | -0.008 mm to 0 mm | 34000 RPM | €18.38 | |
| SS6001 ZZ FM222 | SS6001ZZ | 12 mm | Double Shielded | 8 mm | Alloy Steel | 28 mm | -0.008 mm to 0 mm | 30000 RPM | €23.35 | |
| SS6002 ZZ FM222 | SS6002ZZ | 15 mm | - | - | - | 32 mm | -0.008 mm to 0 mm | 28000 RPM | €26.24 | |
| SS6003 ZZ FM222 | SS6003ZZ | 17 mm | Double Shielded | 10 mm | Alloy Steel | 35 mm | -0.008 mm to 0 mm | 26000 RPM | €28.27 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Hazardous Location Conduit Fittings
- Sanding Hand Pad Rolls
- Audio Speakers
- Check Nut Wrenches
- Thermostat Cable
- PLAST-O-MATIC ARV Series Thermoplastic Air Release Valves
- IRONCAT Utility Welding Gloves, Buffalo Leather
- DEWALT Router Slim, Lightweight Protective Eyewears
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 10000 Gas Springs
- MUELLER INDUSTRIES 722G Ductile Iron Triple Duty Control Check Valves
- APPLETON ELECTRIC Interlocked Receptacle with Enclosed Disconnect Switch
- YELLOW JACKET Flaring Tools
- AETNA BEARING Flanged Belt Idlers
- MARSHALLTOWN Tapings
- BISHOP-WISECARVER DualVee Series Locknut Prevailings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN SS3824 2RS FM222 Radial Ball Bearing Stainless Steel 6mm Ss1602 2rs
€21.18 /unit
