TRITAN GEZ 600ES Spherical Plain Bearing, 6 Inch Bore Dia, 8 3/4 Inch OD, 4.125 Inch Outer Ring
Get it by Monday, Apr 13
5.00% off
€1,282.98 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Spherical Plain Bearing |
| Ball Dia. | 8.15" |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Bore Dia. | 6" |
| Closure | Open |
| Liner Material | No Liner |
| Lubrication Openings | Lubrication Groove, Oil Hole |
| Outer Ring Material | Alloy Steel |
| Outer Ring Width | 4 1/8" |
| Outside Dia. | 8 3/4" |
| Self Lubricating Bearing | No |
| Standards | Iso 9001 |
| Static Radial Load Capacity | 5200 kN |
| System Of Measurement | Inch |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 17.81 |
| Ship height (cm) | 22.23 |
| Ship length (cm) | 22.23 |
| Ship width (cm) | 10.48 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Closure | Outer Ring Width | Ball Dia. | Bore Dia. | Outside Dia. | Static Radial Load Capacity | Inner Ring Width | Flat Diameter | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GEZ 108ES | Open | 1 1/8" | 2.154" | 1 1/2" | 2.438" | 375 kN | 1.312" | 1 1/2" | €38.41 | |
| GEZ 108ES 2RS | Double Sealed | 1 1/8" | 2.154" | 1 1/2" | 2.438" | 375 kN | 1.312" | 1 1/2" | €54.02 | |
| GEZ 104ES | Open | 0.937" | 1.788" | 1 1/4" | 2" | 260 kN | - | - | €30.36 | |
| GEZ 104ES 2RS | Double Sealed | 0.937" | 1.788" | 1 1/4" | 2" | 260 kN | 1.093" | 1 1/4" | €42.38 | |
| GEZ 200ES | Open | 1 1/2" | 2.869" | 1 3/4" | 3.188" | 670 kN | 1 3/4" | 1 3/4" | €79.83 | |
| GEZ 106ES | Open | 1.031" | 1.926" | 1 3/8" | 2.188" | 310 kN | 1.187" | 1 3/8" | €45.61 | |
| GEZ 106ES 2RS | Double Sealed | 1.031" | 1.926" | 1 3/8" | 2.188" | 310 kN | 1.187" | 1 3/8" | €55.17 |
Explore Products
- PARKER PDSME34-2-40-40 Diagnostic Meter, Analog, 0-5800 Psi
- TB WOODS D37-2 Jaw Coupling Spider, 37 Coupling Size
- MARTIN SPROCKET S2 3 3/16 Bushing, 6.750 Inch Length Through Bore, 3.188 Inch Bore, Ductile Iron
- PLAST-O-MATIC CAFEN1-2-037EPS-PP Electrically Actuated Ball Valve, EPDM Seal, Socket Connection, Polypro, 3/8 Inch Size
- EATON 10250T5971-1EGX Pushbutton, 30.5 Mm, Cam 1, Illuminated, Two Position, Knob, Green Actuator, 1No-1Nc
- LISLE LS/20100 Valve Core
- APPLETON ELECTRIC CLP17575GMTLUP Wet Location Fixture
- VOLKEL 39774 Machine Tap, DIN 374/C-R35HSSE, Mf 36 x 2.0 Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Wire Twist Pliers
- IEC Miniature Circuit Breakers
- Pipettes
- Bowls
- Sliding Door Locks
- SHARPE VALVES Oil Patch Swing Check Valve
- ANSELL Class 2 Electrical Gloves, 14 Inch, Yellow
- LOUISVILLE AE1200HD Series Aluminum Extension Ladders
- COTTERMAN F Series Steel Fixed Ladders
- ANVIL AS211 Series Lock Washers, Electro-Galvanized
- HUSKY Beams
- PRECISION BRAND Arbor Shim 0.1250 Id
- OSG 11056 Series Straight Flute Tap
- OSG 14101 Series, Forming Tap
- MILWAUKEE VALVE 41CS Series Carbon Steel Ball Valves, Seal Welded
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN GEZ 600ES Spherical Plain Bearing, 6 Inch Bore Dia, 8 3/4 Inch OD, 4.125 Inch Outer Ring
€1,350.51 /unit
