FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spherical Plain Bearing |
| Ball Dia. | 0.707" |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Bore Dia. | 1/2" |
| Closure | Open |
| Liner Material | No Liner |
| Lubrication Openings | Lubrication Groove, Oil Hole |
| Outer Ring Material | Alloy Steel |
| Outer Ring Width | 3/8" |
| Outside Dia. | 7/8" |
| Self Lubricating Bearing | No |
| Standards | Iso 9001 |
| Static Radial Load Capacity | 41 kN |
| System Of Measurement | Inch |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.22 |
| Ship length (cm) | 2.22 |
| Ship width (cm) | 0.95 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Closure | Outer Ring Width | Ball Dia. | Bore Dia. | Outside Dia. | Static Radial Load Capacity | Inner Ring Width | Flat Diameter | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GEZ 108ES | Open | 1 1/8" | 2.154" | 1 1/2" | 2.438" | 375 kN | 1.312" | 1 1/2" | €38.41 | |
| GEZ 108ES 2RS | Double Sealed | 1 1/8" | 2.154" | 1 1/2" | 2.438" | 375 kN | 1.312" | 1 1/2" | €54.02 | |
| GEZ 104ES | Open | 0.937" | 1.788" | 1 1/4" | 2" | 260 kN | - | - | €30.36 | |
| GEZ 104ES 2RS | Double Sealed | 0.937" | 1.788" | 1 1/4" | 2" | 260 kN | 1.093" | 1 1/4" | €42.38 | |
| GEZ 200ES | Open | 1 1/2" | 2.869" | 1 3/4" | 3.188" | 670 kN | 1 3/4" | 1 3/4" | €79.83 | |
| GEZ 106ES | Open | 1.031" | 1.926" | 1 3/8" | 2.188" | 310 kN | 1.187" | 1 3/8" | €45.61 | |
| GEZ 106ES 2RS | Double Sealed | 1.031" | 1.926" | 1 3/8" | 2.188" | 310 kN | 1.187" | 1 3/8" | €55.17 |
Explore Products
- JONES STEPHENS J44200 Socket Saver, 2 Inch Size
- PRIME LINE N 6774 Pocket Door Lock/Pull, Sliding Door, Nylon, Unfinished, 1 3/8 Inch Width
- EATON 14100AQD07 Photoelectric Sensor, Distance 25 Feet, 250 mA Npn Max Dc, 250 mA Npn At 10-30 VDC
- VON DUPRIN EL3347A-EO 4 US4 El Brass
- APPLETON ELECTRIC YM10062
- REGAL 008201AS94 Hand Tap, #8-32 Size, H7 Limit, 3 Flutes, Bottom With Alcrona Coating
- PLAST-O-MATIC ABVA037VS-CP-LS Air Actuated Ball Valve, CPVC, Socket Connection, FKM Seal, 3/8 Inch Size
- WALTER TOOLS A1163-2.9 5057558 Jobber Drill Carbide 118 Degrees A Grade
Explore More
- KEYSHAFT
- Pallet Lifters and Tilters
- Unit Bearing Motors
- Photoelectric Sensor Cables
- Paint Tank Hoses
- Multi-Material Screws
- ANVIL Single Run Packs, Galvanized
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Red/White
- ACME ELECTRIC WI225 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- HAWS Portable Eyewashes, Plastic
- ANVIL AS500H Series Channel With Holes
- 3M Nylon-Insulated Male Disconnect
- VULCAN HART Lights
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 1 1/2-8 Un
- DWYER INSTRUMENTS Handheld Thermocouple Probes
- BALDWIN ESTATE Madison Sectional Trims With 5015 Classic Knob
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN GEZ 008ES Spherical Plain Bearing, 1/2 Inch Bore Dia, 7/8 Inch OD, 0.375 Inch Outer Ring
€17.61 /unit
